Arazideyiz

Register
Welcome

Arazideyiz > ARAZİ > OFF-ROAD CAFE > GENEL KONULAR » Hostes Dediğin Kimdir?
GENEL KONULAR Edebiyat, komik, anı, ilginç, oyun vb konular...

Okunmamış 19-06-2012, 08:38   #1
serkansarraf
serkansarraf nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)

Bugsy
Görseller: 8
serkansarraf nickli üyeye MSN üzeri mesaj gönder
Hostes Dediğin Kimdir?

Türk Hava Yolları (THY) greve katılan 350 personelini işten çıkardı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in girişimlerine karşın, THY, bu personeli yeniden işe almadı. Bu yönde girişimler devam ediyor.
Grev uygulaması sırasında THY personeli arasında da davranış farklılıkları oldu kuşkusuz. Bu süreçte eyleme katılan personelle ilgili eleştiriler de gündeme geldi. Hosteslere yöneltilen, “Uçakta iki çay verip dünyayı gezen, üstelik beş bin lira maaşı beğenmeyenler” biçimindeki eleştirilere, kabin amiri görevini yürüten kıdemli bir hostes, bir mektup yazarak yanıt vermiş. Mektup, gazetecilere gönderilmiş.
“Ey yolcu” diye mektubuna başlayan kabin amiri, mesleğin zorluklarını dile getirirken, eleştirilere de yanıt vermiş. Özetleyerek paylaşıyorum:

Yolcu yemeğini yerken
Sen uçağa geldiğinde ilk beni görürsün, suratımda bir gülümsemeyle sana bakarken. Ben sana baktığımda ise yürüyüşünden korktuğunu, teninin renginden hasta olduğunu, konuşmandan sorunlu olduğunu, bagajının şeklinde tehlikeli olduğunu görürüm. Sen keyifle oturup yemeğini yerken uçuşta, ben arka tuvalette başlayacak bir yangının dumanının bir dakika içinde kokpite ulaşıp kaptanların görüşünü engelleyeceğini bilir, kırk bin volta dayanan baltamla, korkmadan parçalarım uçağın panellerini ve çarpışmadan söndürürüm yangını, nerede olursa olsun.

Doğum başlarsa
Okyanusun üstünde bir doğum başlarsa aniden, ilk sırada steril bir doğumhane oluşturur, bebeğin göbek bağını tam yerinden bağlarım. Yolcu kalp krizi geçirirse, hatta ölse bile, şok aletini kaptığım gibi başlarım kalp masajına tereddüt bile etmeden. Belki doktor değilim ama o hiç kimsenin olmadığı gökyüzünde elindeki tek şans olarak eğitildim ben.

Şeker koması
Şekeri yükselip komaya giren birine şeker versem bile yanlışlıkla, komada bir hafta kalabileceğini ama şekersizliğin birkaç saat içinde öldürebileceğini bilirim. Boğazına bir şey kaçıp da nefes alamayan insanın sırtına vuran milyonların yaşadığı ülkede, bunun ne kadar yanlış olduğunu ve dünyada bunu yapan tek ülke olduğumuzu, ben ve kaderimizi paylaştığımız binlerce arkadaşım iyi biliyor.

Heimlich manevrası
Doğal olarak sen, “Heimlich manevrası”nın ne olduğunu ya da bir yangının hangi sınıfa girdiğini ve neyle müdahale edileceğini bilmezsin. Benim yüzde 100 bilmekle sorumlu olduğum ders kitaplarında, kenelerin insanlara sürü halinde saldırdıkları, timsahlardan nasıl korunabileceği yazar. Ben, çölün ortasında yardımın gelmesini beklerken, 3 günde susuzluktan öleceğimi, idrarın nasıl damıtılıp içilebileceğini, buz gibi okyanusta nasıl durursan soğuktan en az etkilenebileceğini biliyorum da, sen acaba o uçağa bir şey olduğunda yaşaman için benim 90 saniye içinde seni dışarı çıkarmam gerektiğini ve bunu sağlayabilmek için senelerce uygulamalı derslerde nasıl çalıştığımı biliyor musun?

Bomba uzmanı gibi
Hayatında hiç bomba görmedin kuşkusuz. Ben kokusundan ve şeklinden nasıl olduğunu bilir, bomba uzmanının uzaktan yardımı ile onu etkisiz hale getirebilirim; yazdığın yorumda demişsin ki, “Ne iş yapıyorlar ki, o kadar para alıyorlar?” Umarım şimdi anlamışsındır işimin ne olduğunu...
Bir de “alkolik” demişsin benim için, sebebini anlamadım ama! Evet, sana sunduğum şarabın üzümünün hangi tarihte hangi ülkede toplandığını, hangi iklimde daha iyi verim alındığını, votkanın hangi fıçıda bekletildiğini, kaç kere distile edildiğinde ne tat aldığını bilir, bana bir kokteyl öner, dediğinde ellerimle hazırlayabilirim birçoğunu. Ayrıca sen bana, “skoc on di rok olsun ama buzsuz olsun” dediğinde suratımda hiçbir kası oynatmadan sana güler, buzsuz viskini aynı nezaketle sunar, havada içilen bir bardak alkolün normalde içtiğin üç bardağa bedel olduğunu bilirim. Ama bu beni alkolik yapmaz.

Güvenlik görevi
Ben kabinde yakın dövüş için eğitildim, nerene baskı uygularsam seni hareketsiz bırakabileceğimi ya da bayıltabileceğimi bilirim; 60 saniyede seni kelepçeler, koltuğa sabitlerim. Ama sarhoş bir yolcu beni tekme tokat dövüp yumrukladığında elimi bile kaldırmadım ona... Sen şakadan bile olsa “uçağı kaçırıyorum” desen 15 yıl yersin ama beni öldüresiye dövsen veya taciz etsen bir ay bile sürmez çıkman... İçinde bulunduğum uçak üç defa kaçırılmaya çalışıldı, birinde kurşun kaptanın omuzundan geçip göstergelere saplandı.
Yazılan yorumlarda bana “sen kimsin ki” diyenlere benim de sorma hakkım olmalı değil mi? Ben o uçakta senelerin verdiği soğukkanlılıkla, her şartta yolcular için uğraşacak olan, gerektiğinde itfaiyeci, bomba uzmanı, polis, doktor, hemşire, ebe, izci, asker, cankurtaran, barmen, aşçı, garson, porter; o an neye ihtiyacın varsa ben oyum!

Kabin Amiri Hostesin Mektubu
Kaynak : Milliyet.com.tr

Arkamda yürüme ben öncün olmayabilirim.
Önümde yürüme, takipçin olmayabilirim.
Yanımda yürü, böylece ikimizde eşit olabiliriz.
serkansarraf nickli üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile cevapla
Okunmamış 19-06-2012, 08:41   #2
serkansarraf

Bugsy
Yazıyı bu sabah internet gazetesinde okudum. Oldukça anlatım oldukça hoşuma gitti. İki hostes arkadaşım var. Hakikatten zorluklarını anlattıklarında yaptıkları işi takdir ediyorum. Mektupta anlatıldığı gibi bulunduğun konuma göre ciddi eğitimlerden geçiyorlarmış. Allah yardımcıları olsun.

Okunmamış 19-06-2012, 09:29   #3
Gayasis

Halil İbrahim
Görseller: 2
Görevlerinin önemini ve ciddi bir eğitim aldıklarını biliyordum ama doğrusu bu kadar kapsamlı olduğunu bilmiyordum.Önemli bir konu Teşekkürler
Okunmamış 19-06-2012, 10:46   #4
A.Cetin

Üye
Kaliteleri ve de sorumlulukları tartışılmaz bence, onlara laf etme cesaretini gösterenlere acımak bile fuzuli ...
Hele bir de halden anlayıp konyak ricamı geri çevirmedikleri zaman mest oluyorum, mest... Yerdeyken bir ay bile içki içmesem pek aramam ama uçakta iki kadeh içmek apayrı bir zevk...
Not : 6 kadeh etkisi göstermiyor, çakırkeyf bile olmuyorum diyebilirim, kabin basıncını yüksek tutuyorlar galiba
A.Cetin nickli üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile cevapla
Okunmamış 19-06-2012, 13:54   #5
tatoo
tatoo nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)

Mehmet Oğuzalp Tatoğlu
tatoo nickli üyeye YAHOO üzerinden mesaj gönder
detaylı olduğunu biliyordum ve tahmin edebiliyordum ama bu denli olduğunu bilmiyordum doğrusu.paylaşım için teşekkürler.
Rize
Keyifli Forumlar..
tatoo nickli üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile cevapla
Okunmamış 19-06-2012, 17:46   #6
mahirisa
mahirisa nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)

Mahir İsa ZORBOZAN-DOSOD
Hükümetin bazı mesleklere yaklaşımı belli zaten. bunlar Öğretmenler için de " zaten 3 ay yatıyorlar, yattıkları yerden para alıyorlar, diğer memurların hakkını gasp ediyorlar, diğer memurların sizden eksiğ ne" gibi cümleler sarf etmişlerdi...

neyse daha fazlasını yazıp kendi sinirlerimi zıplatmayayım, sizleri de sıkmayayım.

"DOSOD" Dostluk demektir.
mahirisa nickli üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile cevapla
Okunmamış 19-06-2012, 22:05   #7
serkansarraf

Bugsy
Her meslek gurubunun kendince zorluklari vardir. Her ne olursa olsun tum meslekler saygiyi hak etmekte. Emege saygi gostermeyenler bence insan olarak saygiyi haketmeyenler ordusunun ta kendisidir. Hepimiz yaptigimiz isi layigi ile en iyi sekilde yapmak isteriz. Bu cabayi sarfederken de biraz olsun takdir bekleriz. Bekleriz ki yarin daha iyisini yapmak icin mevcut olan bir cok sebebimize bir yenisi daha eklensin. Topmlumumuz bazen cok duyarsiz davrana biliyor. Gerci bunun bence en buyuk sebebi bazi devlet buyuklerimiz ve onlarin yanlis yonlendirmesi. Konuyu acarken aslinda daha cok farkindaligimiza vurgu yapmak istedim.

Okunmamış 20-06-2012, 10:54   #8
Mert Birincioglu
Mert Birincioglu nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)

bizona bincez o bizediil
Mert Birincioglu nickli üyeye MSN üzeri mesaj gönder
kardeşim thy de 10 yılı aşkındır host olarak çalışıyor yazılanlar doğru doktor hemşire bomba terör uzmanı vb konularda sürekli eğitimdeler sürekli güncellemeler yapılıyor. kaptanlar kadar olmasada acil durumlarda ucağa müdahale bile edebilicek kadar temel eğitimleri var. Evet maaşı güzeldir ama o maaşın büyük kısmını uçuş tazminatı adı altında alıyorlar ne anlama gelir bilmiyorum fakat hayatlarını ortaya koydukları için aldıkları para yaptıkları işle doğru orantılı olarak hakkıdır belki de azdır. 2 çay ikram etmekle o maaş alınmıyor. birçoğunuz uçağa binmiştir ama yolcu olarak ya tatile gitmek ya aileye kavuşmak yada iş için binilmiştir ucunda genelde bir mutluluk vardır. buna rağmen o uçak ilk burnunu kaldırıp tekerlekler yerden kesildiğinde yada inişe geçtiğinde içiniz kalkar ufak da olsa bir korku sarar acaba?? düşermi lastik patlar mı vb kötü senaryolar aklınıza gelmiştir. Peki bunu yılda kaç kere yaşarsınız bilmiyorum ama thy veya uçuş personeli bunu günde 4 ayrı şehre inip kalkarken defalarca yaşıyorlar. veya buradan kalkıp 12 saat havada amerikaya giderken bunu düşünüyorlar. araba değil bu uçak yapılan 1 kazada hayatta kalma şansınız yok denecek kadar az. birkaç sene önce düsseldorftan gelen thy ucağı tekirdağ civarında hava duvarına çarptı türbülansa girip düşmeye başladı. (http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...spx?id=3594907)
5000 metrede belki daha fazla tepetaklak düşmeye başlayan bir uçakta kafanızı ucağın tavanına çarptığınızı düşünün aldığınız maaşın hiçbir önemi kalmıyor. Kardeşim de o uçakta yaralananlar arasındaydı 4-5 ay uçamadı psikolojik tedavi gördü sürekli ilaç kullandı. Yerde sabit duran uçağa bindiği anda bile tansiyonu düşüp başı dönmeye başlıyordu. Bir süre yer hizmetlerine aldılar tabi havada aldığı maaşın %30'unu vererek. Yıllarca aldığınız maaşa göre yaşadığınız bir hayat standardınız varsa ödemekle yükümlü olduğunuz kredi vb şeyler ne yazık ki para ağır basıyor mecburen tekrar uçmaya başladı. Yıllardır bırakmak istiyor ancak bu yaştan sonra bırakıp yapabileceği başka bir iş yok saplanıp kalmış durumda. Hala her uçağa bindiğinde ciddi korkular yaşayarak yapıyor işini. Sokakta görse selam vermeyeceği bir adam sırf 1 bilet alıp uçağı ve personeli de satın aldığını düşünerek saygısızca davrandığı şımarıkça davrandığı halde bunu yutmak zorunda kalıyor çelik gibi sinirlere sahip olması gerekiyor. Benzeri olaylar sık sık yaşanıyor uçaklarda. Maaşları kesinlikle yüksek değil normal. grev yapma haklarının ellerinden alınması vs konularına hiç girmek istemiyorum siyaseti sevmem.
Mert Birincioglu nickli üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile cevapla
Okunmamış 21-06-2012, 01:35   #9
serkansarraf

Bugsy
Alıntı:
mertbirincioglu nickli üyeden alıntı Mesajı göster
kardeşim thy de 10 yılı aşkındır host olarak çalışıyor yazılanlar doğru doktor hemşire bomba terör uzmanı vb konularda sürekli eğitimdeler sürekli güncellemeler yapılıyor. kaptanlar kadar olmasada acil durumlarda ucağa müdahale bile edebilicek kadar temel eğitimleri var. Evet maaşı güzeldir ama o maaşın büyük kısmını uçuş tazminatı adı altında alıyorlar ne anlama gelir bilmiyorum fakat hayatlarını ortaya koydukları için aldıkları para yaptıkları işle doğru orantılı olarak hakkıdır belki de azdır. 2 çay ikram etmekle o maaş alınmıyor. birçoğunuz uçağa binmiştir ama yolcu olarak ya tatile gitmek ya aileye kavuşmak yada iş için binilmiştir ucunda genelde bir mutluluk vardır. buna rağmen o uçak ilk burnunu kaldırıp tekerlekler yerden kesildiğinde yada inişe geçtiğinde içiniz kalkar ufak da olsa bir korku sarar acaba?? düşermi lastik patlar mı vb kötü senaryolar aklınıza gelmiştir. Peki bunu yılda kaç kere yaşarsınız bilmiyorum ama thy veya uçuş personeli bunu günde 4 ayrı şehre inip kalkarken defalarca yaşıyorlar. veya buradan kalkıp 12 saat havada amerikaya giderken bunu düşünüyorlar. araba değil bu uçak yapılan 1 kazada hayatta kalma şansınız yok denecek kadar az. birkaç sene önce düsseldorftan gelen thy ucağı tekirdağ civarında hava duvarına çarptı türbülansa girip düşmeye başladı. (http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/gost...spx?id=3594907)
5000 metrede belki daha fazla tepetaklak düşmeye başlayan bir uçakta kafanızı ucağın tavanına çarptığınızı düşünün aldığınız maaşın hiçbir önemi kalmıyor. Kardeşim de o uçakta yaralananlar arasındaydı 4-5 ay uçamadı psikolojik tedavi gördü sürekli ilaç kullandı. Yerde sabit duran uçağa bindiği anda bile tansiyonu düşüp başı dönmeye başlıyordu. Bir süre yer hizmetlerine aldılar tabi havada aldığı maaşın %30'unu vererek. Yıllarca aldığınız maaşa göre yaşadığınız bir hayat standardınız varsa ödemekle yükümlü olduğunuz kredi vb şeyler ne yazık ki para ağır basıyor mecburen tekrar uçmaya başladı. Yıllardır bırakmak istiyor ancak bu yaştan sonra bırakıp yapabileceği başka bir iş yok saplanıp kalmış durumda. Hala her uçağa bindiğinde ciddi korkular yaşayarak yapıyor işini. Sokakta görse selam vermeyeceği bir adam sırf 1 bilet alıp uçağı ve personeli de satın aldığını düşünerek saygısızca davrandığı şımarıkça davrandığı halde bunu yutmak zorunda kalıyor çelik gibi sinirlere sahip olması gerekiyor. Benzeri olaylar sık sık yaşanıyor uçaklarda. Maaşları kesinlikle yüksek değil normal. grev yapma haklarının ellerinden alınması vs konularına hiç girmek istemiyorum siyaseti sevmem.
Mert, bence konuya noktayi koyacak bir anlatim olmus. En canli sahidi olan kardesine Allah sabir ve kolayliklar versin.

Okunmamış 21-06-2012, 01:47   #10
RAKIM 5642
RAKIM 5642 nickli üyeye ait kullanıcı resmi (Avatar)

UFUK
Katılıyorum zor ve önemli bir iş, ama televizyonlar, bizler düşünmeden hemşirelik gibi hosteslik gibi bir çok işi sulandırıyoruz bilinç altında kalan işin değeri emeği olmuyor tabiki kirlenmiş bilinçlerde.
Halbuki insana hizmet Ne kadar'da kutsal...

Bookmarks

Konuyu toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil