PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gölyani Yaylası


avdanc
10-01-2012, 22:54
http://i207.photobucket.com/albums/bb85/duman_photo/daglar/glyani.jpg


Denize paralel uzanan Doğu Karadeniz Dağları, bölgedeki iklimi ve hayatı ikiye ayırır. Kışın sahil yerleşimlerinde bacalar tüter, yazlarıysa yüzyıllardır süren gelenek izlenerek sisin egemenliğindeki serin yaylalara çıkılır. Yeşilin yerini sonbaharın grisinin almaya başladığı aylarda ise tekrar şehirlerin yolu tutulur. Karadeniz insanı için yayla, insanın doğaya dönerek kendini yeniden keşfetmesinin bir aracıdır.

Giresun’un Yağlıdere ilçe merkezine 51 kilometre uzaklıkta Gölyanı Yaylası. Yayla, otantik evleri, ladin ağaçlarından oluşan orman örtüsü ve küçük gölüyle büyüleyici bir tabiat alanı. Bulutların ve güneşin gökyüzünde birbirleriyle oyunlar oynadığı sıcak yaz günlerinde, yeşilin türlü tonlarını kuşanıyor bu güzel yayla.

Son yıllarda sıkı bir yapılaşma yasağının getirildiği Gölyanı, doğal zenginliklerinin gelecek nesillere ulaşabilmesini sağlamak amacıyla tabiatı koruma alanı ilan edilmiş geçtiğimiz yıllarda.

Yağlıdere ilçesinin Yeşilpınar köyü sınırları içinde kalan bu yeşil örtü, doğal güzelliğinin yanı sıra özgün mimari dokusuyla da dikkat çekiyor. Ahşap evlerin çatıları Trabzon ve Giresun illerinin geleneksel “hartama” tekniğiyle yapılmış. Ayder gibi yapılaşma, gürültü ve kalabalığın kirletmediği bir yayla düşleyen Gölyanı sakinleri, sahip oldukları değerleri koruyarak ekoturizmin gözde mekânlarından biri olmayı hedefliyorlar. Yaylada çevre düzenlemelerinin yapılması ve altyapı eksiklerinin giderilmesi amacıyla geçtiğimiz yıllarda AB hibe fonlarına başvuru yapılmış yetkililer tarafından.

Karadeniz kıyısındaki Espiye’den başlayan 66 kilometrelik Yağlıdere Vadisi, doğal ve tarihi güzelliklerle bezenmiş bir yolun ardından Gölyanı Yaylası’na ulaşıyor. Andoz Kalesi, çok sayıda tarihi kemer köprü, Çağlayan Şelalesi, Gebe Kilisesi ve Sarı Halife Türbesi yol üzerinde yer alan ve kaçırılmaması gereken ayrıntılar arasında.

http://i207.photobucket.com/albums/bb85/duman_photo/daglar/g13.jpg

http://i207.photobucket.com/albums/bb85/duman_photo/daglar/g12.jpg

borayakin
10-01-2012, 23:40
Cüneyt abi sen ne yapmaya çalışıyorsun bu akşam...bu kadar taciz bir akşama fazla bence:)
yok saka bir yana harika yerler, paylaştığın için çok teşekkürler!

avdanc
10-01-2012, 23:41
Cüneyt abi sen ne yapmaya çalışıyorsun bu akşam...bu kadar taciz bir akşama fazla bence:)
yok saka bir yana harika yerler, paylaştığın için çok teşekkürler!

evet farkedip bir kaç konuyuda yarına bıraktım zaten:)

borayakin
10-01-2012, 23:47
............:)

bulut
11-01-2012, 01:06
haftaya burayamı gidiyoruz yoksa:D:D

didi 08
11-01-2012, 01:15
ne zaman gidiyoruz...

Anarchist
11-01-2012, 09:03
Bu yaz gitmeyi planlıyorum.