PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taşıt vergisi nasıl daha az ödenir.

concrete
31-07-2009, 17:19
DÜŞÜK VERGİ NASIL ÖDENİR?

Aşağıda, düşük vergi ödemesi söz konusu olabilecek araçların 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesine yer verilmiştir.
Buna göre, tablodaki MTV, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, vergi bir alt tarifeden, daha düşük olarak ödeniyor.

ÖRNEK : Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2004 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin TL, 2009 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 3.158 TL’dir.

Bu duruma göre, tarifedeki 3.158 TL’lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5’i olan 2.000 TL’yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV’si bir alt kademeye göre 1.893 TL olarak belirlenecektir.

Görüldüğü gibi, örneğimizdeki vatandaş, otomobilinin kasko değerine göre hesaplama yaptığında, yaklaşık 1.265 TL daha az MTV ödeyecek.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

1- Öncelikle, aracınızın “kasko sigortası değerini” öğreneceksiniz.

2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini hesaplayıp, tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5’inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz (O da üzerinde ise ikinci alt kademeye bakılamıyor).

4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.

5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da “MTV indirimi” uygulamasından yararlanabiliyor.

BAŞVURU GEREKİYOR

Ödeyeceği MTV, aracının kasko sigorta değerinin yüzde 5’ini aştığını fark eden araç sahibinin, ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Başka bir anlatımla, vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor.

GEÇMİŞ YIL VERGİLERİ

Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 yıllarında ve 2009 yılı birinci taksiti olarak, kasko sigorta değerinin yüzde 5’inden fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemişlerse, “düzeltme dilekçesi” vermek ve araçlarının “kasko sigorta değeri bildirim formunu” da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler.

Zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu için, 2004-2008 yıllarında, fazla ödenen vergileri geri isteme bakımından, süre geçmesi diye bir durum da söz konusu değil.

(Hürriyet gazetesinden alıntıdır)

edaghan
31-07-2009, 17:28
benimki zaten çok az... :) bu çözümden V8 kullanıcıları faydalanmalı.

avdanc
31-07-2009, 17:46
hersene ocak ayında gidip dilekçemizi veriyoruz... :)

SDC
31-07-2009, 18:01
Biz bugün şirketin 2001 model XJ si için uyguladık, oldu :)

I. dönem bilinçsizce 2.211,00-TL ödedik...

Bugün sigorta şirketinden aldığımız bildirim formu, mahsup dilekçesi ve ilk ödeme dekontu ile birlikte gittik ve 1.499,00-TL üzerinden 787,00-TL ödedik bittiii...

Okay Sarac
04-08-2009, 01:26
Şanslıyım..Neyseki vergim az :)

imdat
11-08-2009, 11:03
peki aracın mtv vergi sınfını nerden öğreniyoruz 96 model 5.2 jeep indirimli vergi ödemesi (2009) için bilgisi olan varmı ??

Mert Birincioglu
07-06-2010, 18:05

Aşağıda, düşük vergi ödemesi söz konusu olabilecek araçların 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tarifesine yer verilmiştir.
Buna göre, tablodaki MTV, aracınızın kasko değerinin yüzde 5’ini aşıyorsa, vergi bir alt tarifeden, daha düşük olarak ödeniyor.

ÖRNEK : Motor silindir hacmi 3.000 cm3 olan 2004 model otomobilin, kasko sigortasına esas olan değeri 40 bin TL, 2009 yılı MTV tarifesinde yazılı olan vergisi de 3.158 TL’dir.

Bu duruma göre, tarifedeki 3.158 TL’lik MTV, otomobilin kasko değerinin yüzde 5’i olan 2.000 TL’yi aşmaktadır. O halde, otomobilin MTV’si bir alt kademeye göre 1.893 TL olarak belirlenecektir.

Görüldüğü gibi, örneğimizdeki vatandaş, otomobilinin kasko değerine göre hesaplama yaptığında, yaklaşık 1.265 TL daha az MTV ödeyecek.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

2- Kasko sigortası değerinin yüzde 5’ini hesaplayıp, tarifedeki verginizle kıyaslayacaksınız.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5’inin altında ise, yapacağınız bir şey yok. Tarifeye göre MTV’yi ödeyeceksiniz. Yüzde 5’inin üzerinde ise, o zaman bir alt kademeye bakarak, ödeyeceğiniz vergiyi bulabilirsiniz (O da üzerinde ise ikinci alt kademeye bakılamıyor).

4- İndirimli tarifeden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen “bildirim formu” ile vergi dairesine başvuruda bulunulacak.

5- Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da “MTV indirimi” uygulamasından yararlanabiliyor.

BAŞVURU GEREKİYOR

Ödeyeceği MTV, aracının kasko sigorta değerinin yüzde 5’ini aştığını fark eden araç sahibinin, ilgili vergi dairesine yazılı başvuruda bulunması gerekiyor. Başka bir anlatımla, vergi dairesi bu hesaplamayı, başvuru olmadan kendiliğinden yapmıyor.

GEÇMİŞ YIL VERGİLERİ

Otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri taşıt sahipleri, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 yıllarında ve 2009 yılı birinci taksiti olarak, kasko sigorta değerinin yüzde 5’inden fazla Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemişlerse, “düzeltme dilekçesi” vermek ve araçlarının “kasko sigorta değeri bildirim formunu” da eklemek suretiyle, fazla ödedikleri vergileri de iade olarak geri alabilirler.

Zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu için, 2004-2008 yıllarında, fazla ödenen vergileri geri isteme bakımından, süre geçmesi diye bir durum da söz konusu değil.

İndirimli tarifeden vergi ödemesi yapmak isteyenler için kırmızı ile büyük yazılı olan indirim formunu benden temin edebilirsiniz. Orada yazan yetkili sigorta acentesi ben oluyorum :D:D:D elbette kasko için de arayabilirsiniz...
0533 282 31 47-mert birincioğlu

Mert Birincioglu
06-07-2010, 20:53
Temmuz ayı motorlu taşıt vergileri 2.taksiti zamanı geldi. Herkes biliyordur ama ben yine hatırlatmak istedim. Eğer aracınız için çıkan MTV kasko değer listesinde görünen aracınızın değerinin %5 inden fazla ise ödemeniz gereken vergi 1 basamak aşağı düşüyor. Bunu düşürmek için yetkili bir sigorta acentesinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak alacağınız resimdeki gibi bir belgeyi vergi dairesine veriyorsunuz ve bir düşük basamaktan vergilendiriyorsunuz. Bu belgeyi almak isteyenler olursa benimle irtibata geçebilirler yetkili sigorta acentesi olarak bu belgeyi tanzim edip size ücretsiz olarak yollarım. (bazı acentelerin bu belge için para aldığını duyuyorum uyanıklara izin vermeyin yok öyle birşey) Genelde eski model ve motor hacmi yüksek araçlarda sık sık olan bir durum. Yani aracınızın vergisini bir alt motor hacmindeki araç tablosuna göre ödüyorsunuz.
Benim araçtan bir örnek vereyim Aracım 96 grand cherokee 5.2 limited
kasko değer listesindeki değeri 22.500 tl

Kasko Deger Listesi (http://tsrsb.org.tr/tsrsb/Kasko%20Deger%20Listesi)

(aracınızın değerini buradan görebilirsiniz)

Devletin benim aracım için istediği vergi normalde yıllık 2935 tl
Ancak araç değerimin %5 'i 1125 tl 'ye denk geliyor. istenen vergi bu rakamdan yüksek olduğu için vergimi 4000 cc ve üzerinde geçerli olan 2935 tl değil
3501-4000 cc arası geçerli olan 2039 tl 'den ödüyorum. (yıllık) Temmuz ayında ise bu rakamın yarısı olan 1019.50 tl olarak vergimi ödeyeceğim.

vergi hesaplaması için :https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

http://i976.photobucket.com/albums/ae241/mertbirincioglu/mtviinvergidairesineverilecekdileke.jpg

Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar doğrusu bu diye biliyorum ....

sina
07-07-2010, 01:17
tesekkurler Mert abi aradaki 400 tl az bir fark degil, seninle irtibata gecip yardimini isterim odeyecegim zaman :)

Mert Birincioglu
07-07-2010, 01:37
tesekkurler Mert abi aradaki 400 tl az bir fark degil, seninle irtibata gecip yardimini isterim odeyecegim zaman :)

ok beklerim bu arada worldcarda 3 taksit yapılıyor galiba mtv ödemelerinde az değil bi laptop parası nerdeyse

sina
07-07-2010, 01:44
ok beklerim bu arada worldcarda 3 taksit yapılıyor galiba mtv ödemelerinde az değil bi laptop parası nerdeyse

3 taksit olayi fena degilmis tekrar tesekkurler Mert abi :)

ismail_brs
07-07-2010, 15:46
Mert bir kaç gün sonra İstanbul a geleceğim yardımını isteyebilirim.

Mert Birincioglu
07-07-2010, 16:00
Mert bir kaç gün sonra İstanbul a geleceğim yardımını isteyebilirim.

gel gel burdayım ismail ne tarafa geleceksin esenler mi gene?gelmişken sen de yükselt biraz öyle git istersen :D:D

gaster
08-07-2010, 00:42
bu acı tarih yine geldi :(

Mert Birincioglu
08-07-2010, 01:48
bu acı tarih yine geldi :(

niye abi senin de mi V8 yoksa :D:D:D

sina
26-07-2010, 12:47
bu arada aklimda belgeyi nereye verecegimize dair bir soru vardi ve mail attim motorlu tasitlar vergi dairesine ve ilginc bir sekilde ilk is gununde cevap geldi, cevabi buraya yapistiriyorum:

Sayın Ataman;

Plakanın Bağlı olduğu vergi dairesine belgelerinizle başvuru yaptıktan sonra vergi dairesi gerekli düzltmeleri yapacak.

Siz ondan sonra istediğiniz şekilde ödeme yapabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Yavuz Fero
26-07-2010, 16:04
Ayrıca MTV'yi Wings veya Shop&Miles ile öderseniz, oto bakım (temizlik) indirimli ya da ücretsiz.

tayfun61
26-07-2010, 17:17
peki aracın mtv vergi sınfını nerden öğreniyoruz 96 model 5.2 jeep indirimli vergi ödemesi (2009) için bilgisi olan varmı ??

1019 x 2 seneye ocak ayında dilekçe ile başvuru yap 1 alt dilime inecek, ancak ocak ayı başlarında erken davran..

fatih1966
27-07-2010, 20:30
Bonus bu haftaya özel 5 taksit yapıyor

Mert Birincioglu
28-12-2010, 18:39
[B]Motorlu taşıt vergisi 2011 ocak ayı zamanı geldi. Herkes biliyordur ama ben yine hatırlatmak istedim. Eğer aracınız için çıkan MTV kasko değer listesinde görünen aracınızın değerinin %5 inden fazla ise ödemeniz gereken vergi 1 basamak aşağı düşüyor. Bunu düşürmek için yetkili bir sigorta acentesinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak alacağınız resimdeki gibi bir belgeyi vergi dairesine veriyorsunuz ve bir düşük basamaktan vergilendiriyorsunuz. Bu belgeyi almak isteyenler olursa benimle irtibata geçebilirler yetkili sigorta acentesi olarak bu belgeyi tanzim edip size kargoyla yollarım.

Devletin benim aracım için istediği vergi normalde yıllık 1140 tl
Ancak araç değerimin %5 'i 1125 tl 'ye denk geliyor. istenen vergi bu rakamdan yüksek olduğu için vergimi 4000 cc ve üzerinde geçerli olan 1140 tl değil
3501-4000 cc arası geçerli olan 814 tl 'den ödüyorum. (yıllık)

http://i976.photobucket.com/albums/ae241/mertbirincioglu/mtviinvergidairesineverilecekdileke.jpg

size gerekli belgeyi gönderebilmem için ruhsat fotokopinizi bana faks yada mail olarak göndermeniz yeterlidir.altına kargo adresinizi de yazarsanız geç olmadan hemen gönderirim.

Mert Birincioğlu
0533 282 31 47
faks 0212 553 57 17
mert@onlinesigorta.com.tr

saboy
28-12-2010, 20:34
Mert bu bu belgeyi her vergi döneminde doldurup vermek mi gerekiyor, Yoksa bir kez doldurup verdikten sonra o şekilde devam ediyor mu?

tb1cku
28-12-2010, 20:35
Her yil bir kere daha vermek gerekiyor.

saboy
28-12-2010, 20:36
Her yil bir kere daha vermek gerekiyor.

Teşekkürler...

tb1cku
28-12-2010, 20:50
Daha once yazdigim bir yazi. Aslinda ihtiyac yoktur diye dusunmustum ama varmis o zaman buraya da ekleyeyim dedim

En buyuk hata yas hesaplamasi yaparken oluyor. Onun detaylari da asagida aciklanmis vaziyette

Arkadaslar

Herkes vergi konusunda birseyler soyluyor ve yaziyor.Hep kulaktan dolma bilgiler veriliyor.

Birde gereksiz yere yeni konular aciliyor sirf vergi ile alakali. Bu da forum kirliligi yaratiyor sahsi fikrimce.

Simdi gelelim cozume.

Hep sorunun parcasi olacak degiliz ya

MTV hesaplanirken iki onemli nokta var.

Aracin yasi ve motor hacmi. Bir de ek olarak ozellikle bizim araclarimiz icin Kasko Degeri.

Kural 1

Aracin yasi hesaplanirken model yili 1 olarak sayilir.

Yani 2009 model bir arac 2 yasindadir

1993 model bir arac ise 18 yasindadir.

Bu bilgiler isiginda asagida ki sayfadan su anda gecerli olan mevzuata gore Tahakkuk eden vergi bedli bulunur.

Asagidaki adresten Internet Vergi Dairesi linki tiklanir ve yeni bir pencere acilir.Burada da MTV Hesaplama linkine tiklandiginda pull down menulerden gerekli bilgiler girilir.

::Internet Vergi Dairesi:: (http://www.gib.gov.tr/index.php?id=253)

Ornek olarak benim 1993 5.2 GC nin yasi 18 tablodan 16-99 yas araligi secilir ve motor hacmi olarakta 4000-10000 cc secilir cikan sonuc yillik 1.140,00 TL.

Kural 2

Bu da bizi ilgilendiren kisim Kasko Bedeli

Gene asgidaki adresten Kasko Degerleri linki secilir.Acilan Kasko Değerleri Sorgulama Ekranı nda gene pull down menuden gerekli kisim secilir. Onemli not 1995 veya daha eski model araclar icin 2010 (16 yas ve uzeri) secilmelidir. Daha sonra markadan da dogal olarak Chrysler secilir. sonuclar butonuna tiklandiginda yeni bir pencerede tablo acilir.

Oradan yil ve arac modelinin kesistigi kutudaki deger alinir. Gene benim arac icin konusursak 1993 5.2 GC Limited in kasko degeri 15.000.- TL

Simdi no ve tarihini hatirlamadigi genelge ile Araca Tahakkuk eden yillik vergi aracin kasko bedelinin %5 inden fazla ise bir alt kademeden odeme yapar maddesi geregince hesap yapilir.

15.000.x0.05=750 TL

Tahakkuk eden vergi 1.140,00.TL

Demek ki benim aracima tahakkuk eden vergi kasko bedelinin %5 inden fazla.

O zaman bir alt kademden vergi odemek icin sigorta acentalarindan alinacak olan yazi ile MTV Dairesine bir dilekce ile basvurulur.

Bir alt kademenin hesabi da su sekilde

Yil gene ayni kalacak fakat motor hacmi olarak bir alt secenek secilir. O da 3501-4000 cc arasi.

Gene 16 yas uzeri 3501-4000 cc arasi motoru olan araclarin vergisi 814.00.- TL olarak bulunur.

En onemli nokta Nakil Vasiatalari Vergi Dairesine dilekce ile basvurmaktir. Bunu unutmamak gerekli.

tb1cku
03-01-2011, 15:00
Hazir zamani gelmisken bir guncelleme yapalim

5.2 ve 5.9 ZJ ler icin 2011 vergileri asagidadir

1993 1994 1995 1996 modeller 16-99 yas araliginda oldugundan yillik vergileri 1227 TL dir. Bu bedel kasko bedelinin %5 inden fazla oldugundan dilekce verilerek bir alt kademeye dusurulur. O da 876 TL yilliktir.

1997 1998 1999 modeller 12-15 yas araligindadir. Onlarinda yillik vergisi 3160 TL.Bu bedel kasko bedelinin %5 inden fazla oldugu icin dilekce verilerek bir alt kademeden tahakkuk ettirilir. O da 2196 TL dir.

tayfun61
03-01-2011, 22:25

1040 *2 = 2090 idi ben dilekçe ile bu kadar ödedim normali 2987 tl idi

adairfan
04-01-2011, 01:22
bu uygulama 4*4 pick up lar için de geçerlimi acaba?

Mert Birincioglu
04-01-2011, 01:50
bu uygulama 4*4 pick up lar için de geçerlimi acaba?

ruhsatta ne geçiyor bilmiyorum ama bu durumu otomobil kaptıkaçtı ve arazi araçları ve benzeri için geçerli. sizinki bu benzeri kısmına girer mi emin değilim o konuda.ruhsatta kamyonet yazıyorsa zaten bu sınıfa girmez.

14/12/2004 tarihli ve 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı[3] gereğince; 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesindeki ( I ) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, yıllar itibarıyla uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin % 5’ ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır.

( I ) sayılı tarifede yer alan taşıtlara 2006 yılı için uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, 25 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği[4] ile belirlenmiştir.

14/12/2004 tarihli ve 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre kasko sigortası değeri uygulamasının usul ve esasları aşağıda açıklanmıştır.

kaynak: MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 26) (http://www.alomaliye.com/aralik_05/mtv_gen_teb_26.htm)

Mert Birincioglu
05-01-2011, 01:22
motorlu taşıt vergi ödemelerinde yapı kredi world card 4 taksit yapıyor ayrıca navking.com dan %30 indirim ve bosc car servisten ücretsiz check up imkanı....kaçırmayın

Yapı Kredi - Hizmette sınır yoktur / Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni ödeyen kazanıyor! (http://www.yapikredi.com.tr/tr-TR/kampanyalar/MTV_Ocak_2011/main.aspx)

antbur
13-01-2011, 15:58
Mert merhaba, sigortacım 1996 model grand cherokee limited 5.2 Araç değer listesinde gözükmüyor,dolayısıile 1997 model olanın fiyatını 22,850 tl diye formu doldurdu vergi dairesinde bir sorun çıkarmı?

Mert Birincioglu
13-01-2011, 16:23
Mert merhaba, sigortacım 1996 model grand cherokee limited 5.2 Araç değer listesinde gözükmüyor,dolayısıile 1997 model olanın fiyatını 22,850 tl diye formu doldurdu vergi dairesinde bir sorun çıkarmı?

96 model 19500 tl ve listede var....yanlış yere bakıyor biraz daha aşağılara baksın söyle ona ....sorun çıkar mı bilmem vergi dairesi bu sağı solu belli olmaz. ama rakam olarak 22500 tl nin %5 i 1125 tl yapar yine vergi indirimi için yeterli bi rakam. ama işimi sağlama alayım dersen düzelttir. çok mu uzak sigortacın?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ile İlgili Listeler | Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (http://www.tsrsb.org.tr/sayfa/motorlu-tasitlar-vergisi-ile-ilgili-listeler)

bu sayfada 1996 model ve öncesi, için ayrı bir liste var....

antbur
13-01-2011, 16:26
sayfalar açmıyor.

Mert Birincioglu
13-01-2011, 16:27
hangi sayfalar açmıyor linke tıkladın mı

Mert Birincioglu
13-01-2011, 16:28
Anasayfa | Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (http://www.tsrsb.org.tr/)

bu adresten sağda mtv ile ilgili listeleree tıkla
ocak 2011 listesini seç
sonra altta ayrıca bi excel dosyası var orada 96 model ve altındaki araçlar için var

tayfun61
13-01-2011, 17:39

NE YAPILMASI GEREKİYOR?

BAŞVURU GEREKİYOR

GEÇMİŞ YIL VERGİLERİ

arkadaşlar ben geçen sene dilekçe vermiştim toplam 2100 ödemiştim bu sene dilekçe vermeden 1227 tl ye düşmüş araç 96 model, bilgilerinize.

antbur
13-01-2011, 18:12
Anasayfa | Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (http://www.tsrsb.org.tr/)

bu adresten sağda mtv ile ilgili listeleree tıkla
ocak 2011 listesini seç
sonra altta ayrıca bi excel dosyası var orada 96 model ve altındaki araçlar için var

Mert teşekkürler sayende halletik,bende sigortacı arkadaş ta öğrenmiş oldu:)

SDC
13-01-2011, 18:26
arkadaşlar ben geçen sene dilekçe vermiştim toplam 2100 ödemiştim bu sene dilekçe vermeden 1227 tl ye düşmüş araç 96 model, bilgilerinize.

Geçen sene fazla ödenen tutar, bu sene ödeyeceğinizden mahsup edilmiştir diyecem ama diyemiyorum :)

Bildiğim kadarıyla her yıl yeniden dilekçe vermek gerekiyor :(

tb1cku
13-01-2011, 18:51
Her yil indirim icin dilekce verilecek

Buna ek olarak onceki yillar icinde hesap yapilip eger fazla odenmis ise fazla odenen gene dilekce ile geri istenecek.Zaman asimi 5 yil ona gore hesap yapin

tayfun61
13-01-2011, 21:58
Geçen sene fazla ödenen tutar, bu sene ödeyeceğinizden mahsup edilmiştir diyecem ama diyemiyorum :)

Bildiğim kadarıyla her yıl yeniden dilekçe vermek gerekiyor :(

üstadım haklısın ancak vergi dairesine göre değişiyor, mesela 95 ZJ ablamda da mevcut onun vergisi için haziran ayında adana da uğraşırken dilekçeyi verdik felan adamlar anında fazlayı düşüp işlemi yaptılar, bunun yanısıra burda -Trabzon- daha farklı ilk defa dilekçe verdiğiniz de -ocak ayında olması gerekiyor zira anca şubat ayında belirleniyor - daha dilekçeye gerek yok, neden:
benim aracım 96 şimdi iyice açıklamaya çalışayım, 4000-10000 motor araçlarda sadece modelde yansımıyor indirim veya bindirim:D durumu çünkiii: araçların vergilendirilmesinde exel panosu gibi bir durum söz konusu yukardan aşağıya ve sağdan sola yani hem model hem motor, şimdi diyelim 15 yaş aralığında araç, sıkı durun yetmez birde motor gücüne çarpılıyorsunuz, yada 15 yaş üstünde düşecek diye hesaplıyorsunuz ya, hayır, bu kez de motor gücüne bakılıyor yani sadece motor ve/veya yaş durumuna ayrı ayrı değil ikisini de her durumda baz alıyorlar dilekçe indirimin de..

hidrohakan
13-01-2011, 23:00
bandrol ödeyeniniz war mı hiç?????

Mert Birincioglu
14-01-2011, 00:39
iyi de tayfun abi sendeki bu düşüş 16 yaş ve üstüne geçtiğin için oldu. ayrıca dilekçe vererek yıllık verginin 1227 tl den 876 tl ye düşüreceksin. bu dediğin rakam düşmüş değil....

SDC
14-01-2011, 11:48
Mert Bey size bir sorum olacak :)
Benim aracım 90 model defender 90...
Bu konudan haberi olmayan bir arkadaşımla gönderdiğim için 2010 yılı MTV/I fazla ödendi. Sonra şirketteki araçları sigorta eden arkadaşla görüştüm. Sizin eklemiş olduğunuz tabloya baktı ve aracımın kasko değerini bulamadı...
T. Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'ne yazdılar ve cevap ancak 15 Ekimde geldi :(
Sonuçlanmasını beklerken MTV/II yi de ödemedim, şimdi hepsini cezalı ödeyeceğim...
Sadede geleyim: ben bu yazıyı kullanabiliyor muyum, yoksa her yıl yeniden bu bu yazıyı almak mı gerekiyor?

bekirnayır
14-01-2011, 12:29
mert bey bir şey soracam. bir sigortacı arkadaş var. inatla ben %5i geçemez yazıyorum ve kaskonun %5 ini ödetiyorum diyor. bende ısrarla bir alt kademeye düşer diyorum. gözümle gördüm bir araca bunu yapmış.yani %5 oranıda vergi ödettirmiş. şimdi yasal değil bundan eminim ama bende aynısını yapsam ne olur acaba diye düşünmüyor değilim. (bide avukat olacağım valla)

Mert Birincioglu
14-01-2011, 15:06
Mert Bey size bir sorum olacak :)
Benim aracım 90 model defender 90...
Bu konudan haberi olmayan bir arkadaşımla gönderdiğim için 2010 yılı MTV/I fazla ödendi. Sonra şirketteki araçları sigorta eden arkadaşla görüştüm. Sizin eklemiş olduğunuz tabloya baktı ve aracımın kasko değerini bulamadı...
T. Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği'ne yazdılar ve cevap ancak 15 Ekimde geldi :(
Sonuçlanmasını beklerken MTV/II yi de ödemedim, şimdi hepsini cezalı ödeyeceğim...
Sadede geleyim: ben bu yazıyı kullanabiliyor muyum, yoksa her yıl yeniden bu bu yazıyı almak mı gerekiyor?

Sevtap Hanım,
Her yıl araç değer listesi güncellendiğinden dolayı her yıl tekrardan bu yazıyı vermek gerekiyor. Ama bu yazı neden bu kadar geç geldi siz ve neden aracınız listede yok bilmiyorum.şimdi gene baktım listede yok sizin araç. Elizabeth nazlı biraz...:)

Mert Birincioglu
14-01-2011, 15:12
mert bey bir şey soracam. bir sigortacı arkadaş var. inatla ben %5i geçemez yazıyorum ve kaskonun %5 ini ödetiyorum diyor. bende ısrarla bir alt kademeye düşer diyorum. gözümle gördüm bir araca bunu yapmış.yani %5 oranıda vergi ödettirmiş. şimdi yasal değil bundan eminim ama bende aynısını yapsam ne olur acaba diye düşünmüyor değilim. (bide avukat olacağım valla)

abi kanunen sadece tek basamak düşüyor bunda şüphe yok. Ama senin arkadaş gibi yapanları duydum sadece canlı olarak görmedim görmeden inanmam. Onun aracı nedir? farklı mı bilmiyorum ama nasıl yapıyorsa söylesin bizde yapalım. Muhtemelen küçük bir şehirde yaşıyorsa ve vergi dairesinde tanıdık varsa tahakkuku düşürmeyi başarabiliyorsa bilerek veya bilmeyerek bu onun şansı. ama ilerde devlet karşısına bi şekilde bu borçları faizli olarak çıkarır mı ne olur nasıl olur bir fikrim yok. mümkün olsa da birer basamak daha düşürebilsek. Ama şu anda 96 model ZJ için 19500 araç bedeli ile %5 ini hesaplarsak 975 tl ediyor. Standart tahakkuk eden vergi 1227 tl . 975 den büyük olduğu için 1 basamak düşürünce 860 tl civarında bi vergimiz olacak. bu durumda araç bedelinin %5 inden aşağı düşmüş oluyor. Daha bir basamak daha nasıl ve neden düşsün ki ...hata olmadığı sürece....devlet babayla oyun olmaz onu bilir onu söylerim. belki bu yanlış bi daha ortaya çıkmaz yanına kar kalır ....ama ya ortaya çıkarsa çok acı bir fatura olabilir ilerde. risk....

SDC
14-01-2011, 16:54
Sevtap Hanım,
Her yıl araç değer listesi güncellendiğinden dolayı her yıl tekrardan bu yazıyı vermek gerekiyor. Ama bu yazı neden bu kadar geç geldi siz ve neden aracınız listede yok bilmiyorum.şimdi gene baktım listede yok sizin araç. Elizabeth nazlı biraz...:)

Teşekkür ederim :)

tayfun61
14-01-2011, 21:18
3 taksit olayi fena degilmis tekrar tesekkurler Mert abi :)

axess 4 taksit yapılıyor.

tayfun61
14-01-2011, 21:27
o son dilimdir zaten onun üstüne çıkamadığı için ödeyebilir.

tayfun61
14-01-2011, 21:31
iyi de tayfun abi sendeki bu düşüş 16 yaş ve üstüne geçtiğin için oldu. ayrıca dilekçe vererek yıllık verginin 1227 tl den 876 tl ye düşüreceksin. bu dediğin rakam düşmüş değil....

sevgili mert aslında sen bir noktada haklısın, ama yine de bir tuhaflık var ben geçen sene dilekçe ile zaten 2100 ödedim, dikkat et araç hala 15 yaş aralığında büyük değil farketmedin sanırım, eğer üstünde olsaydı dediğin doğruydu, bende zaten bu noktada düşünceler içerisindeyim bizim lazlar geçen verdiğim dilekçeyi devam ettirip otomatiğemi bağladılar zira şimdi ne yalan söyliim dilekçe vermeye tırsıyorum valla aha biz yanlışlık yaptık senin araç aslında dilekçe ile 1500 olacak felan die:D:D:D:D:D:D:D

Mert Birincioglu
14-01-2011, 23:43
sevgili mert aslında sen bir noktada haklısın, ama yine de bir tuhaflık var ben geçen sene dilekçe ile zaten 2100 ödedim, dikkat et araç hala 15 yaş aralığında büyük değil farketmedin sanırım, eğer üstünde olsaydı dediğin doğruydu, bende zaten bu noktada düşünceler içerisindeyim bizim lazlar geçen verdiğim dilekçeyi devam ettirip otomatiğemi bağladılar zira şimdi ne yalan söyliim dilekçe vermeye tırsıyorum valla aha biz yanlışlık yaptık senin araç aslında dilekçe ile 1500 olacak felan die:D:D:D:D:D:D:D

Abi senin araç 96 model yani 16 yas ve üstü acilen dilekçeni ver 1227- 860 arasındaki farkı bana yolla 96 model ise 16 yas oluyor 2011-1996 =15 diye hesaplama lütfen +1 aracın icinde olduğu yas da dahil olacak yani 16 yas. Senin aracın 16. Vergi döneminde hata yapıyorsun
senin yıllık ödemen gereken vergi 876 tl....lütfen farkını bana yollaaaaa:D:D:D

bekirnayır
15-01-2011, 16:09
abi kanunen sadece tek basamak düşüyor bunda şüphe yok. Ama senin arkadaş gibi yapanları duydum sadece canlı olarak görmedim görmeden inanmam. Onun aracı nedir? farklı mı bilmiyorum ama nasıl yapıyorsa söylesin bizde yapalım. Muhtemelen küçük bir şehirde yaşıyorsa ve vergi dairesinde tanıdık varsa tahakkuku düşürmeyi başarabiliyorsa bilerek veya bilmeyerek bu onun şansı. ama ilerde devlet karşısına bi şekilde bu borçları faizli olarak çıkarır mı ne olur nasıl olur bir fikrim yok. mümkün olsa da birer basamak daha düşürebilsek. Ama şu anda 96 model ZJ için 19500 araç bedeli ile %5 ini hesaplarsak 975 tl ediyor. Standart tahakkuk eden vergi 1227 tl . 975 den büyük olduğu için 1 basamak düşürünce 860 tl civarında bi vergimiz olacak. bu durumda araç bedelinin %5 inden aşağı düşmüş oluyor. Daha bir basamak daha nasıl ve neden düşsün ki ...hata olmadığı sürece....devlet babayla oyun olmaz onu bilir onu söylerim. belki bu yanlış bi daha ortaya çıkmaz yanına kar kalır ....ama ya ortaya çıkarsa çok acı bir fatura olabilir ilerde. risk....

mert şöyle. 96 modellerde bir alt basamak zaten %5 in altına düşüyo. ancak 97 modellerde bir alt basamak dahi % 5 in üstünde oluyor. arkadaş ben bunu kullanıyorum diyor.. tabi aslında bu yanlış ama nasıl beceriyorsa yapıyor..

hidrohakan
18-01-2011, 21:22
prosedürü yerine getirdim dilekçe ruhsat fotokopisi ve sigortacıdan alınan form ve kasko bedeli ile vergi dairesine bavurdum... müsaitlerde 15 dakika içinde işim hal oldu 1580 lira olan altı aylık bandrolüm indirimden sonra 1098 tlye düştü.. 97 model grand cherokee limited 5.2

tayfun61
18-01-2011, 23:09

dostum merhaba
aynı aradan bende de var 2009 yılında almıştım 2010 yılı için dilekçe vererek 2980 den 2100 e düştü bu sene de dün dilekçe verdim ve 2011 için 1224 tl olan vergim bu rakamdan 840 tl ye düştü

Mert Birincioglu
19-01-2011, 12:36
dün bende kasko indiriminden yararlanmak için dilekçeyi verdim. acayip yoğunluk varmış 25 ocaktan sonra bakın düştü mü diye dediler. Bu arada geçen yılın temmuz ayında dilekçe vermemiştim onu da verdim onu da geriye dönük düzeltecekler.

tayfun61
19-01-2011, 12:59

axess 5 sanırım maxımum da öyle..

Mert Birincioglu
25-07-2011, 15:29
motorlu taşıt verginizi unutmayın!!!:D:D

jeepxj
25-07-2011, 17:32
Biz bugün şirketin 2001 model XJ si için uyguladık, oldu :)

I. dönem bilinçsizce 2.211,00-TL ödedik...

Bugün sigorta şirketinden aldığımız bildirim formu, mahsup dilekçesi ve ilk ödeme dekontu ile birlikte gittik ve 1.499,00-TL üzerinden 787,00-TL ödedik bittiii...

benim aracımda 2001 xj sigortacıdan ek belgeyi alınca o anda yatırabiliyormuyuz

Mert Birincioglu
25-07-2011, 17:59
benim aracımda 2001 xj sigortacıdan ek belgeyi alınca o anda yatırabiliyormuyuz

hayır abi önce belgeyi motorlu taşıt vergi dairesine veriyorsun eğer anında sisteme girip tahakkukta düzeltme yaparlarsa yatırıyorsun sonradan yaparlarsa sonradan da yatırabilirsin...ama nasılsa ödeyeceğin rakam belli sen o şekilde indirimli yatır onlar sonradan düşünce eşitlenmiş olacak zaten.

mexlayn
14-11-2011, 12:10
ocak ayı yaklaşıyor vergi düşümlerini unutmayalım..

Mert Birincioglu
14-11-2011, 12:24
ocak ayı yaklaşıyor vergi düşümlerini unutmayalım..

dur bi hatırlatma daha ocağa çok var :(

mexlayn
14-11-2011, 12:40
:) :)

CDM-SUBARU
14-11-2011, 14:46
Yaw bırakın düşmeyi,adamlar eski ve özellikle yüksek hacimli makinaların vergisini yükseltiyor

Mert Birincioglu
14-11-2011, 14:50
Yaw bırakın düşmeyi,adamlar eski ve özellikle yüksek hacimli makinaların vergisini yükseltiyor

zaten içimiz kan ağlıyor yapmayın ocak ayına kadar gözlerimizi kapatalım

http://i976.photobucket.com/albums/ae241/mertbirincioglu/smileys/SugarwareZ-159.gif

CDM-SUBARU
14-11-2011, 15:08
Nasıl giyidirecekler merak ediyorum.:confused:
Kötü olacak orası tamamda,umarım çok kötü olmaz :confused:

Mert Birincioglu
14-11-2011, 15:10
Nasıl giyidirecekler merak ediyorum.:confused:
Kötü olacak orası tamamda,umarım çok kötü olmaz :confused:

bence kademe kademe olur önce 40 veya 30 yaş üstüne yaparlar ticarilerden başlarlar. birkaç seneye kadar bize de piyango vurur elbet

CDM-SUBARU
14-11-2011, 15:12
bence kademe kademe olur önce 40 veya 30 yaş üstüne yaparlar ticarilerden başlarlar. birkaç seneye kadar bize de piyango vurur elbet

Umarım sen haklısındır ama,takip ettiğim kadarıyla 10 yaş ve üzeri felan diye geveliyorlardı .
bakalım işte,ne çıkacak kutumuzdan görücez :)

mexlayn
14-11-2011, 15:15
2012 vergileri

97 zj normal vergi 676.50 x 2 = 1353 tl
indirimli hali tahminimce bir alt dilim olan 483 x 2 = 966 tl olacaktır inşallah:)

Mert Birincioglu
14-11-2011, 15:22
2012 vergileri

97 zj normal vergi 676.50 x 2 = 1353 tl
indirimli hali tahminimce bir alt dilim olan 483 x 2 = 966 tl olacaktır inşallah:)

966 TL ye bile inşallah diyip dua ediyoruz seviniyoruz...yazık bize...:D
psikolojik sınır 999 tl...1000 olmasında 999 a razıyım

atakir
14-11-2011, 15:27
Temmuz ayı motorlu taşıt vergileri 2.taksiti zamanı geldi. Herkes biliyordur ama ben yine hatırlatmak istedim. Eğer aracınız için çıkan MTV kasko değer listesinde görünen aracınızın değerinin %5 inden fazla ise ödemeniz gereken vergi 1 basamak aşağı düşüyor. Bunu düşürmek için yetkili bir sigorta acentesinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak alacağınız resimdeki gibi bir belgeyi vergi dairesine veriyorsunuz ve bir düşük basamaktan vergilendiriyorsunuz. Bu belgeyi almak isteyenler olursa benimle irtibata geçebilirler yetkili sigorta acentesi olarak bu belgeyi tanzim edip size ücretsiz olarak yollarım. (bazı acentelerin bu belge için para aldığını duyuyorum uyanıklara izin vermeyin yok öyle birşey) Genelde eski model ve motor hacmi yüksek araçlarda sık sık olan bir durum. Yani aracınızın vergisini bir alt motor hacmindeki araç tablosuna göre ödüyorsunuz.

Devletin benim aracım için istediği vergi normalde yıllık 2935 tl
Ancak araç değerimin %5 'i 1125 tl 'ye denk geliyor. istenen vergi bu rakamdan yüksek olduğu için vergimi 4000 cc ve üzerinde geçerli olan 2935 tl değil
3501-4000 cc arası geçerli olan 2039 tl 'den ödüyorum. (yıllık) Temmuz ayında ise bu rakamın yarısı olan 1019.50 tl olarak vergimi ödeyeceğim.

Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar doğrusu bu diye biliyorum ....
Bu hesapta bir yanlışlık var;
Benim aracımda 96 ZJ 5.2 V8 ama ben kasko indirimi almadan bu yıl ocak ayında 613 TL ödedim MTV.
Nasıl oluyor bu?

Mert Birincioglu
14-11-2011, 15:40
Benim aracımda 96 ZJ 5.2 V8 ama ben kasko indirimi almadan bu yıl ocak ayında 613 TL ödedim MTV.
Nasıl oluyor bu?

fazla ödemişsin indirimli 450 -480 tl gibi ödemen gerekiyordu...

mexlayn
14-11-2011, 15:43
atakir indirim almış olsa idin 438 x 2 = 877 tl olarak ödeyecektin.Geçmiş yıllara ait ödenmemiş indirim yaptırmıştım fakat ödenmişte yapılabiliyormu bilemiyorum net olarak.

97 model zj güncel kasko değeri 25,400
2011 vergi tutarı 3161 tl
vergi kasko değerinin %5 den fazla olamaz deniyor %5 =1270 tl
bu hesapta 1270 tl den fazla olmaması lazım verginin FAKAT öyle değil :)
% 5 geçiyor ise bir alt kademeyi uygun görmüş devlet baba
sonuç itibariyle bir alt dilim olan 1098 x 2 = 2196 tl ödedim oldu bitti gitti..:)

Mert Birincioglu
14-11-2011, 15:47
Nasıl oluyor bu?

şimdi farkettim o mesaj temmuz 2010 da yazılmış o zamana göre doğru hesaplama.
Bu yıl ödediğim vergi 16 yaş üzerine çıktığı için ve kasko bedel indiriminden de yararlanarak 3500-4000 cc aralığından 876 tldir. 96 model olup da 2011 yılında bundan fazla vergi ödeyen arkadaşlar var ise iade alabilirler. yiğit abi sen 613 tl ödemişsin fazla ödemişsin. 4000 cc üstünü ödemişsin. Fazla ödeyenler için yapılacak işlem bana ruhsat fotokopini yolluyorsun kasko bedel indirimi için hazırlayıp sana kargo yapıyorum. Vergi dairene veriyorsun, 2011 de ödediğin fazla vergiyi 2012 yılındaki verginden düşecekler. yani 2012 de ocak ayında eksik ödeyeceksin. eğer ki 2010 yılında da araç sende ise ve fazla ödediysen onun için de vergi indirim dilekçesi verip fazlayı iade alabilirsin. 96 modeller 2011 yılında 16 yaş ve üstü kategorisine giriyorlar....kesin bilgidir hata yoktur.

Mert Birincioglu
14-11-2011, 15:49
atakir indirim almış olsa idin 438 x 2 = 877 tl olarak ödeyecektin.Geçmiş yıllara ait ödenmemiş indirim yaptırmıştım fakat ödenmişte yapılabiliyormu bilemiyorum net olarak.

97 model zj güncel kasko değeri 25,400
2011 vergi tutarı 3161 tl
vergi kasko değerinin %5 den fazla olamaz deniyor %5 =1270 tl
bu hesapta 1270 tl den fazla olmaması lazım verginin FAKAT öyle değil :)
% 5 geçiyor ise bir alt kademeyi uygun görmüş devlet baba
sonuç itibariyle bir alt dilim olan 1098 x 2 = 2196 tl ödedim oldu bitti gitti..:)

doğru işlem

2012 de artık sende 16 yaş üstü olacaksın.yani 97 modeller

http://i976.photobucket.com/albums/ae241/mertbirincioglu/smileys/SugarwareZ-167.gif

Mert Birincioglu
15-11-2011, 00:52
Nasıl oluyor bu?

abi mesajı aldın mı ...mtv yi fazla ödedin sen geri almak için harekete geçeceksin umarım...:confused:

Scarab
15-11-2011, 10:09
Bu yıl ödediğim vergi 16 yaş üzerine çıktığı için ve kasko bedel indiriminden de yararlanarak 3500-4000 cc aralığından 876 tldir. 96 model olup da 2011 yılında bundan fazla vergi ödeyen arkadaşlar var ise iade alabilirler. yiğit abi sen 613 tl ödemişsin fazla ödemişsin. 4000 cc üstünü ödemişsin. Fazla ödeyenler için yapılacak işlem bana ruhsat fotokopini yolluyorsun kasko bedel indirimi için hazırlayıp sana kargo yapıyorum. Vergi dairene veriyorsun, 2011 de ödediğin fazla vergiyi 2012 yılındaki verginden düşecekler. yani 2012 de ocak ayında eksik ödeyeceksin. eğer ki 2010 yılında da araç sende ise ve fazla ödediysen onun için de vergi indirim dilekçesi verip fazlayı iade alabilirsin. 96 modeller 2011 yılında 16 yaş ve üstü kategorisine giriyorlar....kesin bilgidir hata yoktur.

%100 doğru. Ben de aynı şekilde 2011 yılı için yıllık 876 TL ödedim.

Aslında yeni bir başlık açılıp modellere göre ödenmesi gereken vergiler yazılabilir. Hem yanlış ödeme yapan arkadaşlar bilgilenirler, hem de bu tip araçları almak isteyip siteyi dolaşan kişiler bilgilenir.

atakir
16-11-2011, 10:45
Mert bu konuda oldukça bilgilisin, teşekkürler.
Ben 2010 yılının ikinci yarısı için 1467.50 ödemiştim çok ağır gelmişti doğrusu, sonra 2011 ilk yarısı için 613 olunca hiç uzatmadan ödedim geçtim. :)
Ama görüyorum ki her ikisini de daha az ödemeliymişim. Yazık oldu.
Bunları hakikaten geri alıp ocak ayında daha az vergi ödemek mümkün mü?
Bir de konu şu, bu işlemleri ruhsat ta adı geçen kişi bizzat mı yapmalıdır, yoksa vekaletle başkası da yapabilir mi. Benim araba kuzen'in üstüne kayıtlı ?

Mert Birincioglu
16-11-2011, 10:56
Ben 2010 yılının ikinci yarısı için 1467.50 ödemiştim çok ağır gelmişti doğrusu, sonra 2011 ilk yarısı için 613 olunca hiç uzatmadan ödedim geçtim. :)
Bir de konu şu, bu işlemleri ruhsat ta adı geçen kişi bizzat mı yapmalıdır, yoksa vekaletle başkası da yapabilir mi. Benim araba kuzen'in üstüne kayıtlı ?

Abi 2010 ve 2011 yılları için KASKO bedeline göre olan dilekçeyi sana yakın bir sigorta acentesinden düzenlettir veya ruhsatı bana yolla sana kargo yapayım fazla ödediğin tutarı 2012 verginden mahsub edecekler para iadesi olmayacağı için sende gidip dilekçeyi teslim edebilirsin kimlik ve ruhsat fotokopisi isteyecekler ayrıca duşum yapılmasını istiyorum diye bir onyazi yazacaksın kuzenin imzasıyla muhtemelen 2012 de vergi ödemeyeceksin

Mert Birincioglu
16-11-2011, 11:13

1467 x 2 =2934 ödediğin 2010 yılında
105 x 2 = 2100 ödemen gereken 2010 yılında
834 tl alacaklısın
613 x 2 = 1226 2011 yılında ödediğin vergi

438 x 2 = 876 2011 de ödemen gereken vergi

350 tl de buradan alacaklısın

350 + 834 = 1184 tl toplam alacaklısınız bu durumda....

devlete gelince saçıyorsunuz sonra ben kaskoya 1500 diyince çok diyorsunuz:D:D

vosdost
16-11-2011, 16:08
Bu kasko ındırımı kamyonlar ıcınde gecerlımı? Unımog kamyon gectıgı ıcın 650 cıvarı yıllık vergı oduyorum. 73 model aracın kasko deger var mı ?
2-3 ay once vergı daıresınden bır yazı geldı. Aracı cok begenmısler, aracı bıze verırsen vergı ve ceza borclarını sılelım demıslerdı. Arac kalıtelı olunca devlet bıle talıb oluyor. :) :)

atakir
17-11-2011, 09:29
Valla Mert haklısın,
Kasko göze batıyor genelde, ben bu sene Başak groupama üzerinden 1520 TL ye 12 ay taksitle kasko yaptırdım.
Seni o zaman tanısaydım, sana yaptırırdım.
Yan karşında kasko konusunda bilinçli bir araç sahibi var :)
Bu arada sen özel sağlık sigortası da yapıyor musun? Yoksa sadece araçlar mı?
Konuşalım görüşelim, seninle çalışalım.
Saygılarımla
Yiğit

Mert Birincioglu
17-11-2011, 09:35
Özellikle silindir hacmi ve yaşı büyük araç sahipleri 20 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 28 Seri Numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'ne göre; araçlarının motorlu taşıtlar vergisi tutarı, kasko sigortası değerinin yüzde 5'ini aşıyorsa, aynı yaş grubundaki bir alt kademeden, daha düşük vergi ödeyebiliyorlar.
28 Seri Numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'nde yer alan:

"Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için 2007 ve müteakip yıllarda uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından, her yıl Ocak ayı itibariyle cinsi, kodu, modeli, markası, tipi ve yaşı esas alınarak yayınlanan ve uygulanması için yetkili sigorta acentelerine bildirilen, "Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi" nde yer alan
kasko sigortası değerlerinin % 5'ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır,"

ifadeleri uygulamanın temelini oluşturuyor.
Uygulamaya göre indirimden faydalanmak için taşıtın kasko sigortasının yaptırılmış olması şart değil fakat araç sahiplerinin indirim için başvuru yapmaları gerekiyor.

HANGİ TAŞITLAR İNDİRİM KAPSAMINDA?
Kasko bedeli kıyaslaması yöntemi ile daha az motorlu taşıtlar vergisi ödeme olanağı, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nun (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzerleri için geçerli.
Bunlar dışında kalan araçlar için kasko bedeli kıyaslaması, dolayısıyla tarifede yer alan tutardan daha az motorlu taşıtlar vergisi ödenmesi imkânı bulunmuyor.

HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?
Vatandaşların indirim kapsamında olup-olmadıklarını görebilmeleri için önce, taşıtlarının kasko sigorta değerinin yüzde 5'ini hesaplamaları gerekiyor. (Kasko değer listesi, her yılın ocak ayı itibarıyla Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından yayınlanıyor. Bu listeye http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/ adresinde ulaşmak mümkün.) Sonra, taşıtın yaşı ve silindir hacmine göre, http://www.alomaliye.com/2008/mtv_31.htm adresinde yayınlanan 31 Seri Numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel
Tebliği'nde bulunan (I) sayılı tarifede yer alan 2009 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisinin tespit edilmesi gerekiyor.
Uygulamaya göre kasko değerinin yüzde 5'i tarifedeki motorlu taşıtlar vergisi tutarından düşük ise aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödeniyor. Kasko değerinin yüzde 5'inin, bir alt kademedeki Motorlu Taşıtlar Vergisinden de düşük olması halinde ise ikinci alt kademeye inilmiyor.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK?
İndirimden yararlanabilecek durumda olan vatandaşlar kendileri başvuruda bulunmazlar ise vergi dairesi bu hesaplamayı kendiliğinden yapmıyor.
Maliye Bakanlığı'nca, yayımlanan 28 Seri Numaralı Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği'ne göre; başvuru için araç sahiplerinin önce yetkili sigorta acentesine 'Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarına Esas Olan Kasko Sigortası Değeri Bildirim Formu'nu düzenlettirmeleri. Ardından söz konusu formu dilekçeye ekleyerek, motorlu taşıtlar vergisi yönünden bağlı bulundukları vergi dairesine başvuruda bulunuyorlar.
Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi'nde yer almayan taşıtların değerleri, yetkili sigorta acentelerinin başvurusu üzerine, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından ayrıca belirlenebiliyor.

DAHA ÖNCE ÖDENMEİŞ FAZLA VERGİLER GERİ ALINABİLİYOR
Motorlu Taşıtlar Vergisinin taşıtın kasko değerinin yüzde 5'i ile kıyaslanarak daha düşük vergi ödenmesine ilişkin düzenleme, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren yürürlükte olduğundan geçmişe dönük fazla ödenmiş vergilerin geri alınması da mümkün.
2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında kasko değeri kıyaslaması yapmaksızın fazla vergi ödeyen araç sahiplerinin, fazla ödedikleri vergiyi geri almak için araç sahiplerinin, ilgili vergi dairesine fazla ödeme yaptıkları yıllar için bir "Düzeltme dilekçesi" vermeleri gerekiyor.

vosdost
17-11-2011, 15:50
Tesekkurler;
bızım garıban kamyonu dahıl etmemısler.

sina
17-11-2011, 18:54
"Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için 2007 ve müteakip yıllarda uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının, .."

Kaptıkaçtı nedir yahu :)

Mert Birincioglu
22-11-2011, 00:41
"Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesinin (I) sayılı tarifesinde yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için 2007 ve müteakip yıllarda uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarlarının, .."

Kaptıkaçtı nedir yahu :)

şoföründen başka,oturmaları şartıyla en çok yedi yolcu alabilen,insan taşımak için imal edilmiş olan ve bu maksatla kullanılan,yerle temas halinde dört tekerleği bulunan,şekil ve yapılışı itibariyla otomobilden farklı olan taşıtlardır(carry-all,travell all,jeep-station ve benzerleri bu sınıfa dahildir).

alıntı : ekşisözlük

bende bilmiyordum önemsemiyordum aslında.

resim olarak da şu linkte bir örneği var....

http://aton.ttu.edu/images/pics/14-14-konak02.JPG

Mert Birincioglu
09-07-2012, 15:52
temmuz geldi kaçın :)

turbocolic
09-07-2012, 16:30
1200 küsürsdü fenaaa:mad:

rubi
09-07-2012, 17:32
Hatırlatmasanız ne iyi olurdu:)

Scarab
09-07-2012, 18:02
Uygulama :

"kasko değerinin yüzde 5'i tarifedeki motorlu taşıtlar vergisi tutarından düşük ise aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödeniyor. Kasko değerinin yüzde 5'inin, bir alt kademedeki Motorlu Taşıtlar Vergisinden de düşük olması halinde ise ikinci alt kademeye inilmiyor." şeklindeydi.

Bu değişti mi acaba ? Birden çok dilim aşağıya inilebiliyor mu ?

Örnek vermek gerekirse :

99 Model 4.7 bir WJ'nin vergisi 3484 TL çıkıyor. (12-15 yaş ve 4000cc üstü olduğu için)
Bir alt dilime inersek 2421 TL olması gerekmiyor mu? (12-15 yaş ve 3500-4000cc)

Ama ilanlara bakıyorum, Adamlar bir alt dilimin vergisini ödediklerini söylüyorlar. Hatta geçen gün çok beğendiğim bir tane WJ buldum ZJ ile değiştirmek için ama vergi nedeniyle cesaret edemiyordum. O adam da daha düşük ödediğini söyledi.

O kadar okudum, yüksek yaptım, bilgisayar mühendisi oldum da neden bu arabaların vergisini hesaplayamıyorum. 2+2 neden 4 etmiyor :D

Mert Birincioglu
09-07-2012, 18:08
Uygulama :

"kasko değerinin yüzde 5'i tarifedeki motorlu taşıtlar vergisi tutarından düşük ise aynı yaş grubundaki bir alt kademeden vergi ödeniyor. Kasko değerinin yüzde 5'inin, bir alt kademedeki Motorlu Taşıtlar Vergisinden de düşük olması halinde ise ikinci alt kademeye inilmiyor." şeklindeydi.

Bu değişti mi acaba ? Birden çok dilim aşağıya inilebiliyor mu ?

Örnek vermek gerekirse :

99 Model 4.7 bir WJ'nin vergisi 3484 TL çıkıyor. (12-15 yaş ve 4000cc üstü olduğu için)
Bir alt dilime inersek 2421 TL olması gerekmiyor mu? (12-15 yaş ve 3500-4000cc)

Ama ilanlara bakıyorum, Adamlar bir alt dilimin vergisini ödediklerini söylüyorlar. Hatta geçen gün çok beğendiğim bir tane WJ buldum ZJ ile değiştirmek için ama vergi nedeniyle cesaret edemiyordum. O adam da daha düşük ödediğini söyledi.

O kadar okudum, yüksek yaptım, bilgisayar mühendisi oldum da neden bu arabaların vergisini hesaplayamıyorum. 2+2 neden 4 etmiyor :D

abi mümkün değil 2 basamak düşmez diye açıkça duyuru var. nasıl yapıyorlar ediyorlar bilmiyorum 2 basamak birden düşürüyorlar aklım almıyor 1-2 tane bende duymuştum geçmişte...

Scarab
10-07-2012, 10:34
abi mümkün değil 2 basamak düşmez diye açıkça duyuru var. nasıl yapıyorlar ediyorlar bilmiyorum 2 basamak birden düşürüyorlar aklım almıyor 1-2 tane bende duymuştum geçmişte...

İyice kafam karıştı. Aynen öyle, Alamayacağım ben bu WJ'yi sanırım. :)

Bu arada yine bahsettiğimiz gibi bir örnek :

<!--[if gte mso 9]><xml> <o:OfficeDocumentSettings> <o:AllowPNG/> </o:OfficeDocumentSettings> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:TrackMoves/> <w:TrackFormatting/> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:DoNotPromoteQF/> <w:LidThemeOther>TR</w:LidThemeOther> <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian> <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> <w:SplitPgBreakAndParaMark/> <w:EnableOpenTypeKerning/> <w:DontFlipMirrorIndents/> <w:OverrideTableStyleHps/> </w:Compatibility> <m:mathPr> <m:mathFont m:val="Cambria Math"/> <m:brkBin m:val="before"/> <m:brkBinSub m:val="--"/> <m:smallFrac m:val="off"/> <m:dispDef/> <m:lMargin m:val="0"/> <m:rMargin m:val="0"/> <m:defJc m:val="centerGroup"/> <m:wrapIndent m:val="1440"/> <m:intLim m:val="subSup"/> <m:naryLim m:val="undOvr"/> </m:mathPr></w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" DefUnhideWhenUsed="true" DefSemiHidden="true" DefQFormat="false" DefPriority="99" LatentStyleCount="267"> <w:LsdException Locked="false" Priority="0" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Normal"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="heading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="9" QFormat="true" Name="heading 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 7"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 8"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" Name="toc 9"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="35" QFormat="true" Name="caption"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="10" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" Name="Default Paragraph Font"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="11" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtitle"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="22" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Strong"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="20" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="59" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Table Grid"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Placeholder Text"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="1" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="No Spacing"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Revision"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="34" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="List Paragraph"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="29" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="30" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Quote"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 1"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 2"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 3"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 4"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 5"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="60" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="61" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="62" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Light Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="63" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="64" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Shading 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="65" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="66" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium List 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="67" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 1 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="68" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 2 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="69" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Medium Grid 3 Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="70" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Dark List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="71" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Shading Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="72" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful List Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="73" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" Name="Colorful Grid Accent 6"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="19" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="21" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Emphasis"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="31" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Subtle Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="32" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Intense Reference"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="33" SemiHidden="false" UnhideWhenUsed="false" QFormat="true" Name="Book Title"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="37" Name="Bibliography"/> <w:LsdException Locked="false" Priority="39" QFormat="true" Name="TOC Heading"/> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;} </style> <![endif]--> "Aracın vergisi yıllık 1.550 TL. Aslında dahac yüksek ancak kanunda kasko değerinin %5'ini aşamıyor. Kasko değeri 33.400 TL. Bu gün yarın vergisini yatıracağım. 100 km'de 17 litre gaz yakıyor. yani 0,45-50 kuruş civarı. (Şehir içinde). İyi günler"

Hadi bakalım :D

serkansarraf
10-07-2012, 10:55
Ya yine kafam çok karıştı. Çok kızdım ödemiyom işte Ocak ayında bakarız :D

aykut şahin
10-07-2012, 11:10
Bizim şirkette 2.8 2004 jeep var vergisi 1240 tl idi dilekçe verdik ocak ayı kasko indiriminide istedik 1240 tl yerine 237 tl yatırdık

Mert Birincioglu
03-01-2013, 02:19
ne yazık ki güncel.

cash826
25-01-2013, 18:56
dilekçe örneği mevcutmu? burada bu işler sıkıntılı biraz sigortacı pek birşey bilmiyor bu konu hakkında nakit ödersen idirim alabilirsin diyor dilekçeyi biz doldurup vergi dairesine götürelim diyoruz

Mert Birincioglu
25-01-2013, 19:25
dilekçe örneği mevcutmu? burada bu işler sıkıntılı biraz sigortacı pek birşey bilmiyor bu konu hakkında nakit ödersen idirim alabilirsin diyor dilekçeyi biz doldurup vergi dairesine götürelim diyoruz

1-ruhsatı mail at bana sana kargoyla gönderirim onu vergi dairesine verirsin
2-Sana boş formu mail atayım yakında bir sigorta acentesine git doldursunlar imza kaşe yapsınlar versinler. ıslak imza istiyor vergi dairesi o yüzden faks olmaz.

avlika
25-01-2013, 20:19
bu isleri her sene neden yapiyoruz anlamis degilim....sistemi oturtamadilar bir turlu

muhiddin
26-01-2013, 20:40
benim anlamadığım bizim araçlar 1997 model şu an vergi listesinin en altında ve kasko bedelinin yüzde 5 ini geçiyor bunda indirim varmı?

Mert Birincioglu
26-01-2013, 20:48
benim anlamadığım bizim araçlar 1997 model şu an vergi listesinin en altında ve kasko bedelinin yüzde 5 ini geçiyor bunda indirim varmı?

Tabiki var 3500-4000 cc olarak vergi odemen gerekiyor

muhiddin
27-01-2013, 20:07
Mert bey yani şu an benim anladığım benim araç 1997 model grand cheroke 5.2 motor buna göre daha düşük silindir hacminden mi vergi ödeyeceğim

blacklotus
27-01-2013, 22:30
3501-4000 motor aralığından hesaplayacaksınız.

Mert Birincioglu
30-05-2013, 14:11
temmuz 2012 ve ocak 2013 vergimi ödedim çok koydu beya :(