PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomatik Vites Boşa Alınır mı?

avdanc
27-11-2009, 15:03
Yokuş aşşağı inerken, kırmızı ışıkta durunca, park ederken vb. durumlarda otomatik vitesli araçlar boş N pozisyonuna alınır mı? Alınırsa ne olur.

Kafa karıştıran bir konu sitemizde olmasında yarar var diye düşündüm. Tecrübe ve fikirlerinizi bekliyorum.
Benim kendi görüşüm boşa almamak.

ALPY
27-11-2009, 15:07
Araç tamamen durmuş ise ve ayak frendeyse boşa almanın bir sakıncası yok diye biliyorum ben. İlk otomatik vites aracımız toyota carina idi ve bu soruyu derindere servis müdürüne sormuştum. Boşa almayı önermişti. Ama düz viteselerde yaptığımız gibi durmaya az kala boşa atıp yavaş yavaş durma işini onaylamamış ve kesinlikle tamamen durduğunda frenajı tamamladığında ayağını frenden ayırmadan şeklinde tavsiyede bulunmuştu.

Tabi mekanik olarak şanzumana yararı zararı nedir bilemiyorum.

fatih1966
27-11-2009, 15:37
kırmızı ışıkta beklerken boşa almanın bir sakıncası yok.Ama giderken özellikle yokuş aşağı kesinlikle araç boşa alınmaz bunu mercedes ml serisi olan bir arkadaş denemişti boştan sonra vitese geçirmek istemiş ve şanzıman kilitlenmişti.

sertan
27-11-2009, 15:42
Araç tamamen durmuş ise ve ayak frendeyse boşa almanın bir sakıncası yok diye biliyorum ben. İlk otomatik vites aracımız toyota carina idi ve bu soruyu derindere servis müdürüne sormuştum. Boşa almayı önermişti. Ama düz viteselerde yaptığımız gibi durmaya az kala boşa atıp yavaş yavaş durma işini onaylamamış ve kesinlikle tamamen durduğunda frenajı tamamladığında ayağını frenden ayırmadan şeklinde tavsiyede bulunmuştu.

Tabi mekanik olarak şanzumana yararı zararı nedir bilemiyorum.

Ben de bu şekilde kullanıyordum yararı varmı bilmiyordum ben yakıt sarfiyatı azalsın diye yapıyordum bir gün usta beni gördü ve boşa alınca rolanti yükselir ve daha fazla yakar dedi, bu dediği doğru mu onu da bilmiyorum.

ALPY
27-11-2009, 15:53
Yakıt sarfiyatına etkisi olmaz sanırım ama bunda amaç boşa alınca aracın rahatlaması sanırım. Neticede çalışma prensibi farklı olsada temel mantığı düz vitesle aynı. Nasıl düz vitesi duruş anlarında boşa alarak rahatlatıyorsak otomatik vites içinde geçerli olsa gerek.

fatih1966
27-11-2009, 15:57
benmi yanlış düşünüyorum bilmiyorum ama manuel vitesde araç vitesteyse mecburen sol ayak debriyajda oluyor.Bende aynı mantığı otomatik vitesde düşünüyorum dururken sanki debriyaja basıyormuş gibi

Murat
27-11-2009, 18:53
Duraklamalarda boşa almak gerekli, aksi halde araba viteste debriyaja basıp beklemek gibi bir durum oluşuyor. Şanzımana gereksiz yük biniyor. Ayrıca tüketimde artıyor, bunu LPG.nin yazılımında görebiliyorum motor stop etmemek için daha fazla yakıt harcıyor. Ancak hareket halinde boşa almak güvenli bir şey değil bence...

nkurtkaya
27-11-2009, 21:18
Suzuki'de araç hareket halinde iken N pozisyonuna alabiliyorum ve tekrar D pozisyonuna getirilebiliyor.
Bir BMW'de aynı şeyi denediğimde hareket halinde N'ye geçmiş fakat tekrar D pozisyonuna geçmemişti, ancadavranışk araç yavaşlayıp durduktan sonra D'ye geçmişti.
Sanırım değişik AT şanzımanların davranışşları farklı olabiliyor. Ama her halukarda AT şanzımanlı bir araçta hareket halindeyken N pozisyonunda gitmenin bence hiçbir gereği ve faydası yok. Emniyetli ve kontrollü bir sürüş için hareket halinde N pozisyonuna alınmaması gerekir diye düşünüyorum. Trafik ışıkları, hareket etmeyen trafi kgibi durumlarda fren pedalına basılması veya el freni çekilli olması durumunda N'de beklemenin bir zararı yok, faydası var.

jeepxj
27-11-2009, 23:11
araç hareket halindeyken boşa almak tekrar durmadan D'ye geçmesi yağ basıncı oluşur ve hasar oluşmasına sebep olur.

sertanb
28-11-2009, 00:04
Bana göre ışıklarda beklerken aracı boşa almak (N) hem şanzıman açısından hemde yakıt sarfiyatı açısından yararlı bir hareket.Sonuçta otomatik şanzımanında içinde balata var ve düz viteste ayağınızı debriyajda tuttuğunuzda nasıl balatayı bitiriyorsanız,aynı şey otomatik şanzıman içinde geçerli.Ayağınızı araç viteste iken (D) uzun süre frende tuttuğunuzda balatayı bitirirsiniz.Yakıt sarfiyatı açısından yeni model arabalar ile eski model arabalar arasında biraz fark var,eski model otomatik şanzımanlı arabalarda rölanti sensörü bulunmadığı için vitesi boşa (N) alınca motor devri yükselir ve doğal olarak sarfiyat artar.Oysa yeni arabalarda rölanti sensörü olduğundan araç (N) konumunda da olsa (D) konumunda da olsa motor devri sabit kalır ve sarfiyat artmaz.

gakyildiz
28-11-2009, 00:23
Araç tam durmuşken faydallı. Hem yakıta, hem şanzımana, hem fren balatasına.
Bir taraftan araç hareket etmeye enerji harcarken bir taraftan araç durdurulmaya çalışılıyor. Bizim yakıt ta enerjisini harekete değil ısıya dönüştürüyor.
Peki bir de bu var; düz vites araç yokuş aşağı iniyor, boşta yakıt harcar, viteste gaza basma yakıt harcamaz.

OkanS
28-11-2009, 07:42
yıllardır otomatik araçlar kullanırım ;yanlış hatırlamıyorsam hiç bir üretici trafikte vitesi n ye al sonra tekrar d ye al falan diye bir tavsiyede bulumuyor...bu yüzden bu tarz oynamaların bir faydasının olacağına inanmıyorum..
ne tüketime nede şanzımanın ömrüne...

birde giderken fabrikasyon olarak üretilmiş şanzımanda vites d den çıkabiliyorsa ve tekrar d ye geri takılabiliyorsa bir sorun olamaz..kaldıki herlhalde milyonlarca kullanıcı içersinde giderken istemeden de olsa vitesi d den n ye alıp sonra tekrar d ye alan binlerce kişi vardır...
en azından ben VW aracımda bu işi 3-4 kez yaptım..hiç bir şey olmadığı gibi aracın farkettiğini bile hissetmedim( devir yukselmesi,çatırtı patırtı vc..:) )
zaten şanzımana zarar verecek bir uygulama olsa bunun olmaması için uyarı yazısı veya direkt olarak şanzımana takılacak bir ufak parça ile hallederlerdi...

nasıl aracı d de ilerlerken r opsiyonuna alamıyorsanız...yada boşa almadan low a geçmiyorsa bence bu durumda böyle....

sabah sabah benden bu kadar...:)

hbastoncu
28-11-2009, 10:21
Merhaba Arkadaşlar,

Soru gayet güzel. Amerikan araçları haricinde otomatik araç kullanmadım. Yeni teknoloji uygulanan otomatik şanzımanlar nedir nasıldır açıkçası bilemedim. Tek bildiğim; hareket halindeki bir otomatik şanzımanlı aracın, N (nötr) konumuna alınıp tekrar D (drive) pozisyonuna getirilmesi şanzımana ve beyine ciddi zararlar vereceğidir. Bildiğiniz gibi ATF ( automatic trans. fluid) gibi yağ basıncıyla çalışan şanzımanda, beyinden giden komutlar ince plakalardan basınçla geçerek baskı ve balataları yapıştırıp açıyor. Bu işlem saliseler içinde gerçeleştiği için bizler altta neler olduğunu anlamıyoruz:). Trafikte, en sıkışık trafikte yapılması gereken D 'den N'ye değil, bir alt pozisyona alınması gerektiğidir.( D-3-2-1 veya D-2-1) Bunun sebebi. N konumuna alınan araç rolanti devri yükselerek yakıtı arttıracaktır. Düşünülenin aksine D'de kavramada duran araç frene basıldığında balatayı bitirmez. Bayanlar'da genel davranış; sabah P'de marşa bas durana kadar D'de devam et :D Bağdat caddesi, Nişantaşı veya sabah köprüde trafikte olduğunuzu düşünün: gaz fren, gaz fren. İçerde olanlar şu; 1-2-3, 1-2. D'de duran araçta olanlar bunlar:) Ama sıkışık trafikte yapacağınız 1 konum vites düşürme şanzıman beyninin yorulmasını, şanzımanın ısınmasını engelleyecektir. 2'de duran araç 1-2, 1-2 yapıp rahat devirlenecektir. Yol açıldığı anda D konumuna manuel olarak getirildiğinde motor ve şanzıman rahatlayacak aracın yakıt tüketimi düşecektir. Bu işlemi TH 400 U.S.A malı bir şanzımanda yaptım ve şanzıman yıllarca hizmetini sürdürdü.

Yoruldum ve hanımdan fırça yedim :D kesiyorum :D:D:D

Selamlar.

JAMES BROWN
28-11-2009, 22:42
Bence özellikle uzun süreli kırmızı ışık duruşlarında "N" pozisyonuna almak şanzıman için faydalı.Sonuçta "D" DRIVE sadece hareket hali için tasarlanmış.

gues
29-11-2009, 13:14
araç durdugunda kırmızı ışıkta park halinde sorun yok fakat ranpa aşaga inerken veya durmaya yakın boşa atmak telikeli ilk etapta sorun yok fakat alışkanlık yapım devamlı yaptıgınızda şanzımanı kitler arkadaşımda pasat vardı anı sorunu yaşadı baya pahalıya patladı yaptırması ( eski araçlarda daha riskli )

sina
25-02-2011, 17:52
Otobanda giderken ZJ'nizi boşa alırsanız devrin çok daha yükseldiğini ve arabanın yavaşlamaya daha yatkın olduğunu farkedersiniz..

Bana ilk başta çok değişik gelmişti: okula giderken otobanda bir yokuş var ve ardından yoldan ayrılıyorum, bir kere boşa attım arabada gaza basmıyorken ve 1000-1500 devir arasında olan devir bir anda 3000 devir üstüne çıktı ve araba aslında sabit hızda yokuşu inerken hafiften hız kaybetmeye başladı. Yani bizim araçlarda yolda giderken boşa almanın hiç bir manası yok :)

RabaRabaCey
25-02-2011, 18:16
Ama sıkışık trafikte yapacağınız 1 konum vites düşürme şanzıman beyninin yorulmasını, şanzımanın ısınmasını engelleyecektir. 2'de duran araç 1-2, 1-2 yapıp rahat devirlenecektir. (by hakan bastoncu)

basit mantık yürütmeyle, bilmeden doğru yapıyormuşum.. sevindim..

fastjunkie
25-02-2011, 18:28
Hareket halinde iken N ye geçebilmenin bir sebebi de, olası bir gaz & fren takılma hususunda, aracı durdurabilmek.. Bilhassa Toyotalarda.. :D:D

GSLH
25-02-2011, 18:44
90 km hıza kadar seyir halindeyken 4x4'e geçebilen araçlar için durum deyerlendirmeside farklı olabilir.

deryaderin
25-02-2011, 19:05
cüneyt süpersin yaa, yine atmışsın ortaya bi tencere prinç ayıkla ayıklayabilirsen taşını.:D:D arkadaşlar, otomatik vitesli araçlarda vites boşa alınmaz. adı üstünde sistem otomatik. ;) ayrıca bazı otomatik arabalarda vitesi n e alır ve aracın çalışmasına devam ederseniz n e geçtiğinde bazı sistemlerin devre dışında kalmasından dolayı masraf çıkartacak başka problemlerlede karşılaşabilirsiniz.:eek:

mirkan
25-02-2011, 20:26
Vitesde uzun süre beklemek tribüne zarar verebilir ... 30sn üzeri beklenecekse , tribün ömrü açısından boşa atılabilir ...
Beyin karışma gibi bir durum söz konusu değildir :) , bu tofaşcılar arasında efsanedir :D yok şanzıman beyni yok motor beyni :D ... sellektör yapma role bozulur demekle aynı şey ...

Selenoidler , vites halatı arızalı veya eskidir ... şanzıman tamir görmüş veya tam verimli çalışmıyordur ... böyle durumlarda vites ile oynayarak , roketleme yaparak veya over drive modunu gereksiz yere kullanarak şanzımanın pir yerden patlak vermesini daha çabuk sağlayabilirsiniz ... Sebep değil ! yardımcı olursunuz ...

mirkan
25-02-2011, 20:32
İnişlerde kesinlikle boşa atılabilir ! sürücünün tercihine ve yolun durumuna bağlı olarak seçilebilir ... otomatik vitesli araçlar vitesde iken sürekli bir itiş gücü sağlar , rampa inişlerinde bu aracı olumsuz etkiler ... N konumunda daha az fren gücü kullanılıyor ... !!!

mirkan
25-02-2011, 20:39
Otobanda giderken ZJ'nizi boşa alırsanız devrin çok daha yükseldiğini ve arabanın yavaşlamaya daha yatkın olduğunu farkedersiniz..

Bana ilk başta çok değişik gelmişti: okula giderken otobanda bir yokuş var ve ardından yoldan ayrılıyorum, bir kere boşa attım arabada gaza basmıyorken ve 1000-1500 devir arasında olan devir bir anda 3000 devir üstüne çıktı ve araba aslında sabit hızda yokuşu inerken hafiften hız kaybetmeye başladı. Yani bizim araçlarda yolda giderken boşa almanın hiç bir manası yok :)

Sina , bunu yaz mevsiminde aracın hararetinin yükseldiği zaman dene bakalım ne göreceksin :D ...
Nasıl işlediğini bilmiyorum ama 2 zjde gördüm bunu , bizimki 4.0 ve bir diğeri 5.9 du ...
bmw varken ustam söylemişti :D boşa atınca devir yükseliyormuş ve fazla hava alıyormuş böylece harareti düşürüyormuş denedik oluyormuş :D ... zj'de de oluyor :) ...

pehlivan
25-02-2011, 22:35
yavf arkadaş biri bişey diyo öbürü başka bişey ERMAN TOROĞLU'VE AHMET ÇAKAR gibisiniz,:D:D zj lerde yokuş iinerken ben vitesi boşa aldığımda frenlere yük bindirmiyo araç daha rahat ve kasmıyor hareket halinde D ye alıyorum,kırmızı ışıkta veya sıkışık trafikte dur kalktada aynını yapıyorum sonra da hareket halindeyken tekrar d ye alıyorum:confused::eek: yanlışmı yapıyorum ben şimdi,kimisi benim gibi yaptığından bahsetmiş,kimide bunun hata olduğunu,kafam karıştı yavf aracı kullanırken ben naaapcam şimdik uleyn piskolojimi bozdunuz yavf arkadaş yokmu şanzımancı aramızda yada bu işin piri herşeyi anlatsın bizde ona göre hareket edelim:)

Gayasis
25-02-2011, 22:43
yavf arkadaş biri bişey diyo öbürü başka bişey ERMAN TOROĞLU'VE AHMET ÇAKAR gibisiniz,:D:D zj lerde yokuş iinerken ben vitesi boşa aldığımda frenlere yük bindirmiyo araç daha rahat ve kasmıyor hareket halinde D ye alıyorum,kırmızı ışıkta veya sıkışık trafikte dur kalktada aynını yapıyorum sonra da hareket halindeyken tekrar d ye alıyorum:confused::eek: yanlışmı yapıyorum ben şimdi,kimisi benim gibi yaptığından bahsetmiş,kimide bunun hata olduğunu,kafam karıştı yavf aracı kullanırken ben naaapcam şimdik uleyn piskolojimi bozdunuz yavf arkadaş yokmu şanzımancı aramızda yada bu işin piri herşeyi anlatsın bizde ona göre hareket edelim:)

Bak ben hiç görüş bile belirtmiyorum :) Aynen senin yaptığın gibi yapıyordum. Ama şimdi ne yapacağımı bile bilmiyorum... ;)

Photomania
25-02-2011, 23:01
Merhaba Arkadaşlar,

Soru gayet güzel. Amerikan araçları haricinde otomatik araç kullanmadım. Yeni teknoloji uygulanan otomatik şanzımanlar nedir nasıldır açıkçası bilemedim. Tek bildiğim; hareket halindeki bir otomatik şanzımanlı aracın, N (nötr) konumuna alınıp tekrar D (drive) pozisyonuna getirilmesi şanzımana ve beyine ciddi zararlar vereceğidir. Bildiğiniz gibi ATF ( automatic trans. fluid) gibi yağ basıncıyla çalışan şanzımanda, beyinden giden komutlar ince plakalardan basınçla geçerek baskı ve balataları yapıştırıp açıyor. Bu işlem saliseler içinde gerçeleştiği için bizler altta neler olduğunu anlamıyoruz:). Trafikte, en sıkışık trafikte yapılması gereken D 'den N'ye değil, bir alt pozisyona alınması gerektiğidir.( D-3-2-1 veya D-2-1) Bunun sebebi. N konumuna alınan araç rolanti devri yükselerek yakıtı arttıracaktır. Düşünülenin aksine D'de kavramada duran araç frene basıldığında balatayı bitirmez. Bayanlar'da genel davranış; sabah P'de marşa bas durana kadar D'de devam et :D Bağdat caddesi, Nişantaşı veya sabah köprüde trafikte olduğunuzu düşünün: gaz fren, gaz fren. İçerde olanlar şu; 1-2-3, 1-2. D'de duran araçta olanlar bunlar:) Ama sıkışık trafikte yapacağınız 1 konum vites düşürme şanzıman beyninin yorulmasını, şanzımanın ısınmasını engelleyecektir. 2'de duran araç 1-2, 1-2 yapıp rahat devirlenecektir. Yol açıldığı anda D konumuna manuel olarak getirildiğinde motor ve şanzıman rahatlayacak aracın yakıt tüketimi düşecektir. Bu işlemi TH 400 U.S.A malı bir şanzımanda yaptım ve şanzıman yıllarca hizmetini sürdürdü.

Yoruldum ve hanımdan fırça yedim :D kesiyorum :D:D:D

Selamlar.

Boşuna kafa karıştırmaya gerek yok , Hakan burada doğrusunu ve olması gerekeni yazmış zaten...

Kullanım kitapçıklarına bakarsanız onlarda zaten otomatik şanzımanın nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgilere ulaşırsınız...

Işıklarda uzun süreli beklemede vitesi N pozisyonuna almak aracı rahatlatır ancak yokuş aşağı giderken boşa almayı kesinlikle önermiyorum. Sıkışık trafikte 1-2 pozisyonunda kullanmak en mantıklısı , yokuş aşağı giderken de uygun viteste inmek en doğru kullanım şekli.

mirkan
25-02-2011, 23:11
Boşuna kafa karıştırmaya gerek yok , Hakan burada doğrusunu ve olması gerekeni yazmış zaten...

Kullanım kitapçıklarına bakarsanız onlarda zaten otomatik şanzımanın nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgilere ulaşırsınız...

Işıklarda uzun süreli beklemede vitesi N pozisyonuna almak aracı rahatlatır ancak yokuş aşağı giderken boşa almayı kesinlikle önermiyorum. Sıkışık trafikte 1-2 pozisyonunda kullanmak en mantıklısı , yokuş aşağı giderken de uygun viteste inmek en doğru kullanım şekli.

abi bu sadece extreme durumlarda 1 ve 2 için geçerli ! araç d konumunda iken fren mesafesi uzar ...

Photomania
25-02-2011, 23:17
abi bu sadece extreme durumlarda 1 ve 2 için geçerli ! araç d konumunda iken fren mesafesi uzar ...

Mirkan burada uygun vites diyorum zaten , E5 de yokuş aşağı giderken vitesi elbette küçültmüyoruz , D' de aksın gitsin araç , ama sen o tarafları bilirsin Gültepe den Dere'ye iniyoruz mesela yokuşun durumuna göre 1 veya 2 gibi vites oranlarında inersek araçta hem motor freninini kullanıp boş yere frene basmamış oluruz hem de kontrollü ineriz.

Arazi kullanımında da aynı şekilde çok dik inişlerde Low1 , daha az eğimde iniş ve çıkışda Low2 , eğimsiz engebeli arazide ise yine Low da D konumu arazi için genel kullanım şekli...

mirkan
25-02-2011, 23:29
Mirkan burada uygun vites diyorum zaten , E5 de yokuş aşağı giderken vitesi elbette küçültmüyoruz , D' de aksın gitsin araç , ama sen o tarafları bilirsin Gültepe den Dere'ye iniyoruz mesela yokuşun durumuna göre 1 veya 2 gibi vites oranlarında inersek araçta hem motor freninini kullanıp boş yere frene basmamış oluruz hem de kontrollü ineriz.

abim ben aşırı dik inişlerde vites küçültülmesine karşı değilim ...

4h'de inişlerde 1500dd da ve altında , vitesde ise , araca ivme katar , daha fazla fren kullanımı gerektirir ... drive pozisyonunda ışıklarda durmuş bir araca yaklaşırken de boşa alınabilir ...

deryaderin
26-02-2011, 00:59
meyil aşağı giderken veya durmuş trafiğe yaklaşırken otomatik vitesli arabayı boşa almak fren balatalarının çabuk bitmesine ve disklerin luzunsuz aşınmasına sebep olur. :mad: kafa karışmasın bir bilen yapmış şanzıman içindeki mekanizma yağ, filitre. basınç, dişliler derken her şey vazifesini yapıyor. alın d ye devam. ;)

mirkan
26-02-2011, 02:39
meyil aşağı giderken veya durmuş trafiğe yaklaşırken otomatik vitesli arabayı boşa almak fren balatalarının çabuk bitmesine ve disklerin luzunsuz aşınmasına sebep olur. :mad: kafa karışmasın bir bilen yapmış şanzıman içindeki mekanizma yağ, filitre. basınç, dişliler derken her şey vazifesini yapıyor. alın d ye devam. ;)

Son 5 yılda 7 adet otomatik vites araç değiştirdik ve aksini iddia ediyorum ...
Hakan veya Aykut abimin yazdıklarına tamamen katılmakla birlikte böyle bir paragraf açtım ... Otomatik vites kullanıyorum diyip aracın drive konumunda ''daha az fren basıncı'' ile duracağını iddia eden varsa , beraber test edip sonuca varabiliriz ...

Hızınız manuel olarak vites küçültmeye müsait ise sırası ile 3-2-1 veya 2-1 yaparak aracı kompresyona bindirip ivme düşürülebilir ...

Diğer araçlarımızda yüksek devirin azizliğine uğrayıp aracı fren ile yavaşlayamadığımız bile oldu ... Araştırılırsa otomatik vites ''eski model'' araçların frenaj problemleri yaşadığını ve hatta panik frende aracı yavaşlayatamayan abi veya kardeşlerimizin yorumlarını okuyabilirsiniz ...

concrete
27-02-2011, 02:43
Ben de bu şekilde kullanıyordum yararı varmı bilmiyordum ben yakıt sarfiyatı azalsın diye yapıyordum bir gün usta beni gördü ve boşa alınca rolanti yükselir ve daha fazla yakar dedi, bu dediği doğru mu onu da bilmiyorum.

Aslında boşta devir daha düşük. Vitese alınca araç gaz veriyor vitesteyken stop etmesin diye. Ancak araç durduğundan devirde yükselme olmuyor.

concrete
27-02-2011, 02:47
Eğer araco boştan vitese attığımızda gaz vermiyor olusa, araç stop eder, ya da etmeye yaklaşır.

raifusta
27-02-2011, 16:17
arkadaşlar otomatik şanzımanlar yağ basıncıyla balataları sıkıştırma prensibine göre çalışır otomatik bir araç la düz bir aracın inişlerde boşa alınması aynı şekilde sakıncalıdır
sakıncası araçların boştayken fren mesafelerinin uzamasıdır
(araç boştayken motor freni devre dışı kalır)durması zorlaşır fren balatalarının ve disklerin çabuk aşınmasına sebeb olur yakıt sarfiyatında ise herzaman azalma söz konusudur bazı otomatik araçlarda n den d ye geçmek için devrin yağ basıncıyla orantılı olması lazım yoksa d ye alırken şanzımana zarar verir yani araç 70/80 le giderken d ye direk takılınca araç 1 inci vitese alır kendini yağ basıncı düşük olduğu için buda 4 vitesle giden bir aracın birden 1 inci vitese alınması demektir yani aşırı komprösör bu durumda d ye almadan önce araca 2500/3000 civarı gaz verip sonra d ye alırsanız bir sorun çıkarmaz
ama sonuçta hiç bir aracın boşa alınması tavsiye edilmez

mirkan
27-02-2011, 17:32
İnişlerde boşa alınmasını önermiyorum ! Lütfen okuyanlar daha dikkatli okusunlar !
Drive konumunda fren mesafesinin ''uzamadığını'' söyleyerek yanlış bilgi vermeyin ... Doğrudur boşa atılmaması gerekir , atın da demiyorum zaten ... Ama vitesde iken de daha iyi durmaz ! ...

mirkan
27-02-2011, 17:48
Otomatik vitesin çalışma prensipi hakkında hazırlanmış çok güzel bir video ...

<iframe title="YouTube video player" width="480" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/ijuKwtLbQZI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

deryaderin
27-02-2011, 19:16
arkadaşlar otomatik şanzımanlar yağ basıncıyla balataları sıkıştırma prensibine göre çalışır otomatik bir araç la düz bir aracın inişlerde boşa alınması aynı şekilde sakıncalıdır
sakıncası araçların boştayken fren mesafelerinin uzamasıdır
(araç boştayken motor freni devre dışı kalır)durması zorlaşır fren balatalarının ve disklerin çabuk aşınmasına sebeb olur yakıt sarfiyatında ise herzaman azalma söz konusudur bazı otomatik araçlarda n den d ye geçmek için devrin yağ basıncıyla orantılı olması lazım yoksa d ye alırken şanzımana zarar verir yani araç 70/80 le giderken d ye direk takılınca araç 1 inci vitese alır kendini yağ basıncı düşük olduğu için buda 4 vitesle giden bir aracın birden 1 inci vitese alınması demektir yani aşırı komprösör bu durumda d ye almadan önce araca 2500/3000 civarı gaz verip sonra d ye alırsanız bir sorun çıkarmaz
ama sonuçta hiç bir aracın boşa alınması tavsiye edilmez

ustam ağzına yazına sağlık. :) zannederim sayfanın sonuna geldik artık kimse boşa almayı sormaz umarım. :D:D bu arada ben 33 yıldır araba, 22 yıldır da çeşitli otomatikler kullanıyorum hiç şanzıman arızası yaşamadım. ;)

GSLH
02-05-2012, 17:39
Bu gün sorentoyu kullanırken lambalarda fazla bekliyeceğim için boşa aldım.
Rolanti sesi acayip bir şekilde aşşağı indi fakat devir saat hiç deyişmedi yerinde saydı 9...........

atakir
03-05-2012, 09:20
Cüneyt abi çok güzel konu ellerine sağlık valla.
Arkadaşlar,
İşin uzmanı olmamakla birlikte bildiklerimi özetlemek isterim.
Otomatik şanzımanlar bir çok değişik tipte artık. Bizim en kaba tabiri ile tam otomatik adı ile andığımız, alman ve amerikanlarda en çok görülen standart otomatik şanzımanlar, şu anda olgunluk seviyesi en üst düzeyine ulaşmış şanzıman tipidir.
Pozisyonlar;
P: Park: Aracı park halinde iken emniyete almak için kullanılır. Emniyet hidrolik bir sistemle değil tamamen mekanik bir dişli vasıtası ile sağlanır. Dolayısı ile P konumuna alınmış bir aracın gece yağ kaçırıp kayıp gitmesi diye bir durum olmaz bu tamamen şehir efsanesidir.
Ancak Özellikle dik yokuşlarda park edileceği zaman, Şanzımandaki dişliye çok yük binmemesi için önce araç N Boşa alınıp el freni çekildikten ve araç durdurulduktan sonra P park pozisyonuna alınması uzun süreli kullanımlarda işe yarar faydalı olur. Zira dik yerlerde parktan çıkarken traakkk şeklinde bir ses çıkması bu durumu gösterir.
R:Rear-Geri: Geri gitmek için kullanılır. Vites oranları olarak bakıldığında motor gücünün yere aktarılması için en kuvvetli dişli oranına sahip vites 1 ve R vitesleridir. Sürat yapmaz ama tork çok yüksektir. Özellikle batan araçların çekilmesi durumlarında çeken aracın geri geri gitmesi daha kuvvetli gibi algılanmasına sebep olur.
N:Neutral-Boş: Aracı boşa alıp şanzıman ile motorun alakasını tamamen kesmek için kullanılır. Araç çalışmıyor ise itilebilmesi veya çekilebilmesi için kullanılır. Başka hiç bir amacı da yoktur.
D:Drive-Sürüş: Normal kullanımda öne doğru hareket etmek için kullanılır. Araç duruyorsa da hareket ediyorsa da D konumunda olabilir. Gündelik kullanımda bundan başka bir şey yapmaya gerek yoktur.
2 ve 1: Bu bazı araçlarda 3 te olabilir hatta çok nadir 4 olanları da gördüm. Temel olarak bir araçta D den sonra 2 geliyorsa bu durum şanzımanın 3 vitesli olduğunu gösterir. Aynı şekilde D den sonra 3 geliyorsa da o şanzıman 4 viteslidir. Bu pozisyonların amacı aracın vites değiştirmeler sırasında ulaşabileceği en yüksek vites değerini belirlemektir. Özellikle yük altında bazen en yüksek viteslere ulaşmak inişlerde kontrolsüz hızlanmaya veya dik rampalarda tırmanma sırasında gereksiz güç kaybına sebep olur. İşe bu gibi durumlarda vites leri 2 veya gerekirse 1 e almak faydalı olacaktır.
Over Drive, Şürüş ten ötesi diyelim. Türbin vitesi veya konik vites veya sonsuz vites adları ile anılır.Bu durumda bizlerin kullandığı XJ ve ZJ lerde şanzımand 3 ileri vites + türbin vitesi vardır. Özellikle yüklü durumlarda mesela römork çekerken, dik çıkış ve inişlerde Over drive fonksiyonunu OFF durumuna almak emniyetli bir sürüş ve kesintisiz güç aktarımı için son derece faydalıdır.
Otomatik vites araç D yani drive konumunda kullanılmalıdır. Hareket halinde N konumuna alınması yakıt açısından bir fayda sağlamayacaktır, aksine şanzıman soğutma sistemindeki akışın devri daimin azalmasına sebep olacağı için şanzımanın daha çok ısınmasını sağlayacaktır.
Hareket halinde N konumunda iken tekrar D konumuna çekilmesi ise manuel viteslerdeki araçlarda patinaj çekerken kullandığımız debriyajda bol gaz verip debriyajı birden bırakmak durumda olduğu gibi şanzıman içindeki balatalara aşırı ve gereksiz bir yük bindirmek anlamına gelecektir ki bunu hiç tavsiye etmiyorum. Bunu kesinlikle yapmamak lazım.
İdeal şartlarda frenleme sırasında N durumunda olan bir araç D durumunda olana göre daha kısa mesafe de duracaktır. Çünkü motorun az da olsa itme gücünü ortadan kaldıracaktır. Bunu yıllardır araç kullanan herkes gibi benim de zamanında yanlış bildiğim bir örnekle açıklayalım.
Diyelim ki düz vites bir araç kullanıyoruz. Durmaya çalıştığımızda vites küçülterek motor freni yaparız. Bu normal, ancak acil panik frenlerde önce freni kökler sonra araç durmak üzereyken debriyaja basar ve aracın stop etmesini engelleriz. Ve sanırız ki ancak bu durumda en kısa sürede durabiliriz. Sanırım hepimiz bunu böyle öğrenmişizdir. Ama bu bilgi yanlıştır.
Doğrusu panik frenlerde debriyaja fren ile aynı anda basmaktır. Çünkü az veya çok motorun her zaman bir itme gücü vardır. Dabriyaja basmak bu itme gücünü tamamen ortadan kaldıracaktır. Tabii burada ABS var mı, zemin ne durumda, araç hangi hızda, lastikler ne durumda vs gibi bir çok değişken de var. Bazen en kuvvetli fren yerine zemine göre en emniyetli duruş şartları daha iyi olabilir.
Aynen manuel vitesli araçlarda olduğu gibi otomatik vitesli araçlarda da motor freni yapmak mümkündür. Öncelikle overdrive off durumuna almak 1. Motor frenini (aslında türbin freni diyelim) oluşturur. Daha sonra 2 ye alınırsa o da ek bir frenleme gücü getirir en son 1 e alınırsa daha da sıkı bir fren gücü olur. Ama Overdrive dışındaki diğer viteslerle motor freni zorda kalınmadıkça uygulanmasa daha iyi olur zira balatalara yük bindirdiği bir gerçektir.
Özellikle rampa inişlerindedik veya az eğimli fark etmez, aracınızı asla N pozisyonuna almayın derim ben , Unutmayın N konumunda şanzıman tam soğumuyor.
Metropollerdeki yoğun trafik içinde uzun süreli beklemeler sırasında aracınızı ayağınız fren de iken park duruma alıp beklemek son derece zararsız bir uygulamadır. Bekleme süresi uzun olduğunda ben de yapıyorum. Ancak bu noktada önemli olan aracın durduğu pozisyondur yani eğimdir. Öne veya arkaya eğimli durumlarda ben bunu tercih etmiyorum. D konumunda ve ayağım fren de bekliyorum.
Bu kısa bilgilerden sonra geçelim sonuca;
Ben uzun süredir şöyle yapıyorum ama bir zararını görmedim demektense, ben şöyle yapınca bu oldu demek bence daha faydalı, yani başımıza gelmeyeni değilde geleni özetlemek lazım 
Ben elbette istemeyerek 2 kere şanzıman dağıttım. Edindiğim terübe şu oldu;
Araç kullanım sırasında illaki aşınıyor, illaki bir şeyler harcıyor. Yakıttan ekonomi yapmak bazen fren balatasında zarar etmek, fren balatasını korumak bazen şanzımanı yormak anlamına gelebiliyor. Burada en önemli konu bir maliyet hesabı yapmak ve kişisel tercihlerdir. Bizim araçlarımızın şanzımanları çok pahalı. O sebeple daha fazla fen balatası harcamak veya daha fazla yakıt harcamak bana şanzımanı yormak tan daha mantıklı geliyor. Ama herkes bu konuda kendi seçimini yapacaktır.

GSLH
03-05-2012, 09:43
Araç kullanım sırasında illaki aşınıyor, illaki bir şeyler harcıyor. Yakıttan ekonomi yapmak bazen fren balatasında zarar etmek, fren balatasını korumak bazen şanzımanı yormak anlamına gelebiliyor. Burada en önemli konu bir maliyet hesabı yapmak ve kişisel tercihlerdir. Bizim araçlarımızın şanzımanları çok pahalı. O sebeple daha fazla fen balatası harcamak veya daha fazla yakıt harcamak bana şanzımanı yormak tan daha mantıklı geliyor. Ama herkes bu konuda kendi seçimini yapacaktır.

Yiğit birşey sorsam,
gerçi ben arasıra kullanıyorum ama bir kaç kez uyguladım.
Araba sollamak istediğinde gazdan ayağını çekiyorsun ve tam gaz basıyorsun.
Yokuş yukarı bile olsa hız 70, 80 farketmez araba 1. vitestdeki gibi fırlıyor,
kullanma klavuzunda vede garanti kapsamında, yorumsuz..........

atakir
03-05-2012, 09:58
Ömer,
Dediğin hareketin adı Kick-down.
Gaz pedalını zemine yapıştırmak yani sonuna kadar basmak anlamına geliyor.
Halk arasında roketleme diye bilinir (araç turbo değilse), ama ortada roket filan yoktur.
Bu uygulama aracın o andaki hızına göre daha fazla hızlanma istediğin zamanlarda kullanılır.
Temel olarak şanzımanın istenen güce oranlı olarak vitesi bir alt vitese veya bazen 2 alt vitese birden alması anlamına gelir.
Motor daha yüksek devir çevirmeye zorlanır, yakıt daha fazla harcanır, şanzımandaki balatalara daha çok yük biner, lastiklerin daha çok aşınmasını sağlar.
Sürekli olarak tekrarlanması durumunda harareti yükseltir.
Vs. Vs. bir çok zararı olan bir harekettir.
Yani zor da kalınırsa kendini bir kazadan kurtarmak için kullanılabilir tabii ki.
Ama sonuç olarak çok ta sevilecek ve eğlence adına sürekli tekrarlanacak bir hareket değildir.
Ben bu hareketten (halk arasında kafa atmak olarak ta anılır) hep uzak durmaya çalışırım.

erhan meral
03-05-2012, 12:00
aracı ışıklarda boşa aldığımda pek sorun olmadı... ama yokuş aşşağı inerken aldığımda rölantisi yükseldi tekrar D konumuna aldığımda şanzımandan ses geldi..

wrangle
03-05-2012, 13:25
Cüneyt abi çok güzel konu ellerine sağlık valla.
Arkadaşlar,
İşin uzmanı olmamakla birlikte bildiklerimi özetlemek isterim.
Otomatik şanzımanlar bir çok değişik tipte artık. Bizim en kaba tabiri ile tam otomatik adı ile andığımız, alman ve amerikanlarda en çok görülen standart otomatik şanzımanlar, şu anda olgunluk seviyesi en üst düzeyine ulaşmış şanzıman tipidir.
Pozisyonlar;
P: Park: Aracı park halinde iken emniyete almak için kullanılır. Emniyet hidrolik bir sistemle değil tamamen mekanik bir dişli vasıtası ile sağlanır. Dolayısı ile P konumuna alınmış bir aracın gece yağ kaçırıp kayıp gitmesi diye bir durum olmaz bu tamamen şehir efsanesidir.
Ancak Özellikle dik yokuşlarda park edileceği zaman, Şanzımandaki dişliye çok yük binmemesi için önce araç N Boşa alınıp el freni çekildikten ve araç durdurulduktan sonra P park pozisyonuna alınması uzun süreli kullanımlarda işe yarar faydalı olur. Zira dik yerlerde parktan çıkarken traakkk şeklinde bir ses çıkması bu durumu gösterir.
R:Rear-Geri: Geri gitmek için kullanılır. Vites oranları olarak bakıldığında motor gücünün yere aktarılması için en kuvvetli dişli oranına sahip vites 1 ve R vitesleridir. Sürat yapmaz ama tork çok yüksektir. Özellikle batan araçların çekilmesi durumlarında çeken aracın geri geri gitmesi daha kuvvetli gibi algılanmasına sebep olur.
N:Neutral-Boş: Aracı boşa alıp şanzıman ile motorun alakasını tamamen kesmek için kullanılır. Araç çalışmıyor ise itilebilmesi veya çekilebilmesi için kullanılır. Başka hiç bir amacı da yoktur.
D:Drive-Sürüş: Normal kullanımda öne doğru hareket etmek için kullanılır. Araç duruyorsa da hareket ediyorsa da D konumunda olabilir. Gündelik kullanımda bundan başka bir şey yapmaya gerek yoktur.
2 ve 1: Bu bazı araçlarda 3 te olabilir hatta çok nadir 4 olanları da gördüm. Temel olarak bir araçta D den sonra 2 geliyorsa bu durum şanzımanın 3 vitesli olduğunu gösterir. Aynı şekilde D den sonra 3 geliyorsa da o şanzıman 4 viteslidir. Bu pozisyonların amacı aracın vites değiştirmeler sırasında ulaşabileceği en yüksek vites değerini belirlemektir. Özellikle yük altında bazen en yüksek viteslere ulaşmak inişlerde kontrolsüz hızlanmaya veya dik rampalarda tırmanma sırasında gereksiz güç kaybına sebep olur. İşe bu gibi durumlarda vites leri 2 veya gerekirse 1 e almak faydalı olacaktır.
Over Drive, Şürüş ten ötesi diyelim. Türbin vitesi veya konik vites veya sonsuz vites adları ile anılır.Bu durumda bizlerin kullandığı XJ ve ZJ lerde şanzımand 3 ileri vites + türbin vitesi vardır. Özellikle yüklü durumlarda mesela römork çekerken, dik çıkış ve inişlerde Over drive fonksiyonunu OFF durumuna almak emniyetli bir sürüş ve kesintisiz güç aktarımı için son derece faydalıdır.
Otomatik vites araç D yani drive konumunda kullanılmalıdır. Hareket halinde N konumuna alınması yakıt açısından bir fayda sağlamayacaktır, aksine şanzıman soğutma sistemindeki akışın devri daimin azalmasına sebep olacağı için şanzımanın daha çok ısınmasını sağlayacaktır.
Hareket halinde N konumunda iken tekrar D konumuna çekilmesi ise manuel viteslerdeki araçlarda patinaj çekerken kullandığımız debriyajda bol gaz verip debriyajı birden bırakmak durumda olduğu gibi şanzıman içindeki balatalara aşırı ve gereksiz bir yük bindirmek anlamına gelecektir ki bunu hiç tavsiye etmiyorum. Bunu kesinlikle yapmamak lazım.
İdeal şartlarda frenleme sırasında N durumunda olan bir araç D durumunda olana göre daha kısa mesafe de duracaktır. Çünkü motorun az da olsa itme gücünü ortadan kaldıracaktır. Bunu yıllardır araç kullanan herkes gibi benim de zamanında yanlış bildiğim bir örnekle açıklayalım.
Diyelim ki düz vites bir araç kullanıyoruz. Durmaya çalıştığımızda vites küçülterek motor freni yaparız. Bu normal, ancak acil panik frenlerde önce freni kökler sonra araç durmak üzereyken debriyaja basar ve aracın stop etmesini engelleriz. Ve sanırız ki ancak bu durumda en kısa sürede durabiliriz. Sanırım hepimiz bunu böyle öğrenmişizdir. Ama bu bilgi yanlıştır.
Doğrusu panik frenlerde debriyaja fren ile aynı anda basmaktır. Çünkü az veya çok motorun her zaman bir itme gücü vardır. Dabriyaja basmak bu itme gücünü tamamen ortadan kaldıracaktır. Tabii burada ABS var mı, zemin ne durumda, araç hangi hızda, lastikler ne durumda vs gibi bir çok değişken de var. Bazen en kuvvetli fren yerine zemine göre en emniyetli duruş şartları daha iyi olabilir.
Aynen manuel vitesli araçlarda olduğu gibi otomatik vitesli araçlarda da motor freni yapmak mümkündür. Öncelikle overdrive off durumuna almak 1. Motor frenini (aslında türbin freni diyelim) oluşturur. Daha sonra 2 ye alınırsa o da ek bir frenleme gücü getirir en son 1 e alınırsa daha da sıkı bir fren gücü olur. Ama Overdrive dışındaki diğer viteslerle motor freni zorda kalınmadıkça uygulanmasa daha iyi olur zira balatalara yük bindirdiği bir gerçektir.
Özellikle rampa inişlerindedik veya az eğimli fark etmez, aracınızı asla N pozisyonuna almayın derim ben , Unutmayın N konumunda şanzıman tam soğumuyor.
Metropollerdeki yoğun trafik içinde uzun süreli beklemeler sırasında aracınızı ayağınız fren de iken park duruma alıp beklemek son derece zararsız bir uygulamadır. Bekleme süresi uzun olduğunda ben de yapıyorum. Ancak bu noktada önemli olan aracın durduğu pozisyondur yani eğimdir. Öne veya arkaya eğimli durumlarda ben bunu tercih etmiyorum. D konumunda ve ayağım fren de bekliyorum.
Bu kısa bilgilerden sonra geçelim sonuca;
Ben uzun süredir şöyle yapıyorum ama bir zararını görmedim demektense, ben şöyle yapınca bu oldu demek bence daha faydalı, yani başımıza gelmeyeni değilde geleni özetlemek lazım 

Dostum,

Diyelimki uzun yol gidiyoruz 2-3 saatten sonra mola verelim dedik ve aracı N pozisyonunda 5-10 dk çalıştırıp stop etmek şanzımanın hızlı soğumasına yardımcı olmuyor mu şimdi?

wrangle
03-05-2012, 13:30
Ben daha önce böyle okudum diye haftasonu yaptığım 2*350 km lik seyahatte mola verdiğim de N ye alıp bir kaç dk daha hızlı soğur diye bekleyip stop ettim. hatta 1-2 dklık durmalarda N ye alıp bekle sonra devam yolu izlemiştim,boşuna yorduk o zaman makianın şanzımanını:confused

kll
03-05-2012, 13:37
Genelde araç hareket ederken vitesin boşta olduğu durumlarda yağ basıncı yeterli olmayacağı için otomatik vites elemanlarına zarar verebilir denir. ancak modern viteslerde hertür hız ve devir ayarı monitörlediğinden herhalde sorun teşkil etseydi hareket halinde boşa geçmezdi vites kolu.

sina
03-05-2012, 13:48
Genelde araç hareket ederken vitesin boşta olduğu durumlarda yağ basıncı yeterli olmayacağı için otomatik vites elemanlarına zarar verebilir denir. ancak modern viteslerde hertür hız ve devir ayarı monitörlediğinden herhalde sorun teşkil etseydi hareket halinde boşa geçmezdi vites kolu.

Ben boşa geçmesinin bir güvenlik önlemi olduğunu düşünüyorum. Nitekim pedal takılı kalsa veya başka bir sorun olsa aracın hızlanması başka türlü engellenemez debriyaj pedalı olmadığı için...

Arkadaşımın Mini'sinde de mesela hareket halinde giderken N'ye atınca geri takmak için yavaşlamak gerekiyor iyice..

atakir
03-05-2012, 14:16
Ortalık karışmış :)

Netleştirelim;

Hareket halinde iken boşa almak:
İniş eğimli yollarda Emniyet açısından faydalı değildir ve kısa vadede bir sorun çıkarmaz ama uzun süreli kullanımlarda mesela otobanda attık boşa 25 km süzüldük, şanzıman yağının ısınmasına sebep olur ve hatta aşırı ısınma durumunda yağın özelliğini kaybederek şanzımana zarar vermesine sebep olur.

Hareket halinde boşta olan aracı tekrar D ye almak:
Geçer mi geçer, ama işte bu çok zararlıdır, özellikle eğimli yollarda zorlama daha da net hissedilir. Mümkünse durur duruma gelmeden D veya R viteslerine alınmamalıdır.

Uzun süreli yollardan Sonra Şazıman nasıl soğutulur?

Tarık, boşta çalıştırarak şanzıman soğutmak ne demektir abi? :)

Serin bir söğüt altına çekilir kontak kapatılır, o kadar :)

wrangle
03-05-2012, 15:15
Ortalık karışmış :)

Netleştirelim;

Hareket halinde iken boşa almak:
İniş eğimli yollarda Emniyet açısından faydalı değildir ve kısa vadede bir sorun çıkarmaz ama uzun süreli kullanımlarda mesela otobanda attık boşa 25 km süzüldük, şanzıman yağının ısınmasına sebep olur ve hatta aşırı ısınma durumunda yağın özelliğini kaybederek şanzımana zarar vermesine sebep olur.

Hareket halinde boşta olan aracı tekrar D ye almak:
Geçer mi geçer, ama işte bu çok zararlıdır, özellikle eğimli yollarda zorlama daha da net hissedilir. Mümkünse durur duruma gelmeden D veya R viteslerine alınmamalıdır.

Uzun süreli yollardan Sonra Şazıman nasıl soğutulur?

Tarık, boşta çalıştırarak şanzıman soğutmak ne demektir abi? :)

Serin bir söğüt altına çekilir kontak kapatılır, o kadar :)

Valla ben sanki bun forumda okumuştuma ama neyse,ortalığı daha fazla karıştırmayıp molaları söğüt altında verelim:D

GSLH
03-05-2012, 15:34
Şoförün gözünün önüne şeffaf bantla yazmışlar aracı hemen stop etmeyin diye,
tabiki söğüt gölgesi çok lazım hem bize hemde arabaya:D:D:D

atakir
03-05-2012, 16:16
Ya konuyu sulandırdık diye Cüneyt Abi kızmaz inşallah ama,
Geçen sene temmuz ayında Antalya'da hava 40 küsur dereceydi,
Atladık arabalara Fethiye yoluna çıktık, 1 saatte söğüt yaylasına tırmandık.
Tahtadan otaklar yapılmış etrafı sinek teli ile kapatılmış.
Hava 21 dereceye düştü, söğütlerin altında, gözleme ayran ve güzel bir öğlen uykusu, oh oh tadı damağımda kaldı valla. :)
Ben de 1996 ZJ vardı o zaman, Ege bölgesinde yol kenarlarında arab duşları yaparlar, onlardan birinin altına soktum komple yıkadım, söğüt gölgesine çektim aabayı o da dinlenmişti :)

mlh_zj
03-05-2012, 20:18
Şanzıman boşta iken daha çabuk soğur. Bunu kullanma klavuzunda ve service manuelde görebilirsiniz ( stall test sonrası veya şanzıman çok sıcak uyarısı verdiğinde aracı N de rölantide çalıştırın yazar koca koca ). Şanzıman içinde balatalar ve dişliler mevcuttur doğal olarak. Boşa aldığınızda güç aktarımı ve dolayısı ile sürtünme olmayacağından şanzıman çabucak soğur.

Boşa atmak yakıt tasarrufuda sağlar. Tatlı eğime sahip yollarda D'de araç çabuk yavaşlar ve gaz vermeniz gerekir. Boşta buna gerek duymazsınız. Tabi çok dik eğimlerde araç viteste iken motor cutoff yapıp yakıt gönderimini keseceğinden D'de inmek daha tasarruflu ve güvenli olur. Otomatikleştirilmiş şanzımanlarda sıkıntı oluşabilir ancak klasik tork konvertörlü şanzımanlarda motor ve şanzıman arasında mekanik bağlantı yoktur. N den direk olarak D1 e çekmedikçe çok fazla sorun olacağını düşünmüyorum. Tabi ekstra bir stres bineceği kesin. Ne kadar zararlı olur bilinmez. Teknik olarak boşa alınan manuel aracın vitese alınmasından daha az zararlıdır mekanik kenetlenme olmadığından.

bayayhan
03-05-2012, 21:07
dururken boşa alınması faydalı bile sayılabilir, yakıt tüketimi düşüyor, ama rampadan inerken falan boşa almak çok tehlikeli tekrar dolduramıyorsun tehlikeli oluyor :) başıma geldiydi oradan biliyorum.

mlh_zj
03-05-2012, 21:34
dururken boşa alınması faydalı bile sayılabilir, yakıt tüketimi düşüyor, ama rampadan inerken falan boşa almak çok tehlikeli tekrar dolduramıyorsun tehlikeli oluyor :) başıma geldiydi oradan biliyorum.

Aman abi çok eğimde çok riskli. Zaten ZJ lerin frenleride çabuk şişiyor. Yani fren kullanacağımız bir trafik veya o denli bir eğim varsa boşa almadan gitmek daha mantıklı. Frenlerin şişip aracın hareket edemediğine şahit oldum ben deli gibi tipide frenle ilerlediğimden dolayı. Yazın çok daha çabuk şişecektir. Önümüz açık ve tatlı eğim varsa ve bittabi ışıklarda beklerken boşa almak faydalıdır. Sıkışık trafikte ise d2 ye alın diyor kitapçık

YavuzÇ
04-05-2012, 09:22
araç hareket halindeyken boşa alındığında uzun süre kullanımda arka kuyruk yatağına yağ basılmadığı için yatak sardığını biliyorum.

kll
05-05-2012, 20:27
Aman abi çok eğimde çok riskli. Zaten ZJ lerin frenleride çabuk şişiyor. Yani fren kullanacağımız bir trafik veya o denli bir eğim varsa boşa almadan gitmek daha mantıklı. Frenlerin şişip aracın hareket edemediğine şahit oldum ben deli gibi tipide frenle ilerlediğimden dolayı. Yazın çok daha çabuk şişecektir. Önümüz açık ve tatlı eğim varsa ve bittabi ışıklarda beklerken boşa almak faydalıdır. Sıkışık trafikte ise d2 ye alın diyor kitapçık

ben size daha tehlikelisini söyleyeyimmi? selectrack için tabi bu.
geçen gün eşimle yağmurlu ve çamurlu bir yokuştan inerken, kolaylık olsun diye 4 çekere almak istedim. biraz fazla çekmişim kolu, boşa düştü aktarma kutusu iyimi. yusuf yusuf tabi. neyse biraz yavaşlayıp yerine taktım.

sina
05-05-2012, 22:18
ben size daha tehlikelisini söyleyeyimmi? selectrack için tabi bu.
geçen gün eşimle yağmurlu ve çamurlu bir yokuştan inerken, kolaylık olsun diye 4 çekere almak istedim. biraz fazla çekmişim kolu, boşa düştü aktarma kutusu iyimi. yusuf yusuf tabi. neyse biraz yavaşlayıp yerine taktım.

Belli bir hıza kadar yapabiliyorsunuz o işlemi bildiğim kadarıyla, hızınız neydi acaba?

kll
11-05-2012, 09:51
60 filan! denemeyin oluyormu diye çünkü oluyor. normal kullanımda aktarma sistemi her şekilde normal ve doğru çalışıyor.