PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çıkma lpg nin ruhsata işlenmesi

concrete
26-10-2009, 22:51
Çıkma lpg alırsam, fatura konusu çözülebiliyormuş. Fakat proje çizecek çıkmayacağından ruhsata işlenmesi mümkün değilmiş.

Bu konunun yasal ve uygulamadaki durumu nedir?

concrete
27-10-2009, 16:41
Bilen yok...

ALPY
27-10-2009, 16:45
Merakla bir yanıt bekliyorum ama bilen yok. Gazcıma sordum oda bilmiyor!

avdanc
27-10-2009, 17:03
proje çizenler faturasına mı bakıyor sistemin sıfır olup olmadığına mı?

avdanc
27-10-2009, 17:41
lpg ruhsata işlenirken garanti belgesi, fatura, proje isteniyormuş. O zaman çıkma lpg fatura sorunu çözülse bile geriye garanti belgesi sorunu kalıyor.

Photomania
27-10-2009, 20:48
Güven ağbi çıkma lpg sistemini işletmek biraz sorunlu ve uğraştırıcı , ancak birşekilde halledilir... benim önerim ise bu gibi hayati sistemlerde çıkma kullanılmaması. Bildiğim kadarıyla lpg tüpünün kullanım süresi 10 yılla sınırlı , geriye kalan sistemin parçaları ise beyin , emülatör ,mikser ve enjektörler. Sistemdeki bu parçalarda zamanı gelince yenilenmesi gereken belli bir ömüre sahip parçalar. Yani her durumda yeniden montajı yapılan sistemde her an bu bileşenlerden biri arıza çıkarıp değişmesi gerekebilir. Sıfır takılmış sistem de ise 2 yıl garanti süresi olduğu için uzunca bir süre başın ağrımaz... Ben 2 yıl'ı doldurmadan sistemin beyin , emülatör ve enföktörlerini yeniletmiştim.

concrete
28-10-2009, 09:46
Güven ağbi çıkma lpg sistemini işletmek biraz sorunlu ve uğraştırıcı , ancak birşekilde halledilir... benim önerim ise bu gibi hayati sistemlerde çıkma kullanılmaması. Bildiğim kadarıyla lpg tüpünün kullanım süresi 10 yılla sınırlı , geriye kalan sistemin parçaları ise beyin , emülatör ,mikser ve enjektörler. Sistemdeki bu parçalarda zamanı gelince yenilenmesi gereken belli bir ömüre sahip parçalar. Yani her durumda yeniden montajı yapılan sistemde her an bu bileşenlerden biri arıza çıkarıp değişmesi gerekebilir. Sıfır takılmış sistem de ise 2 yıl garanti süresi olduğu için uzunca bir süre başın ağrımaz... Ben 2 yıl'ı doldurmadan sistemin beyin , emülatör ve enföktörlerini yeniletmiştim.

Şu anki düşüncem hala çıkma lpg sisteminin, iyi bir ustalıkla elden geçirilip yeniden yakılmasının riskli olmadığı yönünde. Çünkü bu işler yapılırken tüm sistemin gözden geçmiş olacağını düşünüyorum. Zaten tank, sistemin maliyeti içinde çok büyük bir oran teşkil etmiyor.

Tabii işin ekonomik boyutu da var. BRC de 3000 tl lik V8 için lpg sistemini çıkma olarak 1000 tl içinde halletmek benim için önemli bir ekonomi.

Hatta uç markaları varsa onları dışarıda tutarak, LPG sisteminin markasının da, montaj ve devreye alma işçiliği yanında sanıldığı kadar önemli olmadığı gibi bir kanaatim de var.

Şu işi ''bir şekilde halledecek adam'' ı bulmam lazım. :)

ALPY
28-10-2009, 09:56
Güven abi projesi olmayan sistemi ruhsata işletmiş (bir şekilde. Nasıl bilmiyorum) bir adam var. Ulaşmaya çalışıyorum dünden beri. Bir yol biliyordur umuduyla. Sonuç aldığımda yazacağım..

beatrix
28-10-2009, 10:37
işin matrak tarafı; ben 7 senedir ruhsata ilenmemiş bir şekilde kullanıyorum....:)

ilkakdeniz
28-10-2009, 10:40
eee peki nasıl muayene yaptırıyorsun ????

ALPY
28-10-2009, 10:46
eee peki nasıl muayene yaptırıyorsun ????

Bizim vagoneer da proje problemi var. 5.2 ZJ kasa olarak geçmesine rağmen cherokee olmadığı için ayrı proje isteniyor ve firmalarda bu ikisini aynı bildiği için ayrıca proje çıkarmamış. Dolayısı ile ZJ kasa vagoneer için proje yok. Bizde muayeneye sokmadan evvel sistemi söktürtmek zorunda kaldık. Muayene sonrası geri taktık ve ruhsata işli olmadan geziyoruz ne yazık ki..

ALPY
28-10-2009, 10:52
Bir husus daha. çıkma lpg veya yeni lpg diye proje ayrılmaz ki. Proje takılacak araba markasının takılacak marka tarafından hazırladığı standart değişmez bir şeydir.

Yani diyelim ki defender'a takacaksınız. Marka da atiker diyelim. Atiker defendeer için proje çizmişse iş tamamdır. Ayrıca bir proje gerekmez. Bir fatura bulunmalıdır o kadar. Onuda gazcılar halleder. Biz wagoneer için her hangi bir markanın proje çizmesini bekliyoruz. Çizdiği an gazcımız haber verecek bize fatura düzenleyecek ve ruhsata işleteceğiz. Garanti belgesi zorunluluğunu ise hiç duymadım.

concrete
28-10-2009, 11:05
Bir husus daha. çıkma lpg veya yeni lpg diye proje ayrılmaz ki. Proje takılacak araba markasının takılacak marka tarafından hazırladığı standart değişmez bir şeydir.

Yani diyelim ki defender'a takacaksınız. Marka da atiker diyelim. Atiker defendeer için proje çizmişse iş tamamdır. Ayrıca bir proje gerekmez. Bir fatura bulunmalıdır o kadar. Onuda gazcılar halleder. Biz wagoneer için her hangi bir markanın proje çizmesini bekliyoruz. Çizdiği an gazcımız haber verecek bize fatura düzenleyecek ve ruhsata işleteceğiz. Garanti belgesi zorunluluğunu ise hiç duymadım.

Proje konusunun bu şekilde olması mantıklı zaten. Ama büyük ihtimalle bu projenin altına bir kaşe ve imza atması gerekiyordur markanın. Tabii yeni alınmayan bir sistem için bu imza kısmı olamıyordur diye tahmin ediyorum.

LPG sistemini muayenede tamamen mi sökmek gerekiyor eğer işlenmiş değilse? Yoksa depoyu ve bir kaç basit parçayı sökmek yeterli mi?

edaghan
28-10-2009, 11:08
LPG'li araç kullandığım dönemlerden aklımda kalan tek şey, LPG tankının maksimum kullanım süresinin 7 sene olduğu. Dolayısı ile, çıkma LPG sistemi taktıracaksanız da, tankı yenilemekte fayda var.

Proje veya fatura konusu da sadece ticari kaygılar nedeniyle yapılmıyor. Sonuçta LPG satıcıları ve bu işlemi ruhsata geçirmek için yardımcı olacak kişiler birbirlerinden ekmek yiyor. Aralarını açmak istemeyeceklerdir.

ALPY
28-10-2009, 11:17
Bize öncelikle sadece depo ve beyni sökün yeter dediler. Bizde öyle yapıp muayeneye gittik. Ancak orada böyle olmaz dediler ve geri çevirdiler. Ve ne yazıkki ne var ne yok söküp öyle gittik. Dolayısı ile maliyetli bir iş oldu. Alttaki borulara bile bakıyorlar muayenede.

ALPY
28-10-2009, 11:24
İyi düşünmek lazım. Üst düzey markalar V8 için 2500-3000 lira istiyor.
Geçenlerde (bende düz eski sistem var sıralı araştırıyorum) Atiker için 1700 lira fiyat aldım.
Atiker çok kötü bir marka değil elbette ki BRC de değil. Ama kullanıcılardan çok kötü yorum almadım.

Şimdi sıfır garantili sistem 1700..
Çıkma BRC 1000 lira + ruhsata işletmek için çetrefilli bir süreç. Muayene için sök tak maliyeti, bir sürü can sıkıntısı v.s. .. kâr-zararı iyi düşünmek lazım..

Ama sonuçta karar bu çıkma sistemi uygulamak olacaksa. Taktırılacak gazcı bunların hepsini halledebilir. Faturada verir projeyide kaşeletir. Konuşup anlaşmaya bağlı. Kâr edeceği bir işi neden yapmasın ki!

concrete
28-10-2009, 11:41
İyi düşünmek lazım. Üst düzey markalar V8 için 2500-3000 lira istiyor.
Geçenlerde (bende düz eski sistem var sıralı araştırıyorum) Atiker için 1700 lira fiyat aldım.
Atiker çok kötü bir marka değil elbette ki BRC de değil. Ama kullanıcılardan çok kötü yorum almadım.

Şimdi sıfır garantili sistem 1700..
Çıkma BRC 1000 lira + ruhsata işletmek için çetrefilli bir süreç. Muayene için sök tak maliyeti, bir sürü can sıkıntısı v.s. .. kâr-zararı iyi düşünmek lazım..

Ama sonuçta karar bu çıkma sistemi uygulamak olacaksa. Taktırılacak gazcı bunların hepsini halledebilir. Faturada verir projeyide kaşeletir. Konuşup anlaşmaya bağlı. Kâr edeceği bir işi neden yapmasın ki!

Atikerin 1700 tl fiyatı iyiymiş. Kardeşimin xj sinde atiker var. Bazı sıjkıntıları oldu ama zaman içinde bunların sistemden değil montaj ve ayarlardan kaynaklandığını farketti.

hbastoncu
28-10-2009, 11:50
Atikerin 1700 tl fiyatı iyiymiş. Kardeşimin xj sinde atiker var. Bazı sıjkıntıları oldu ama zaman içinde bunların sistemden değil montaj ve ayarlardan kaynaklandığını farketti.

LPG iyibir şey değil arkadaşlar, benzine 97 oktana dönün:)

ALPY
28-10-2009, 12:04

Abi bu güne kadar taktırdığım sistemler arkadaşlarımın taktırdıkları vesaire. Gördüm ki önemli olan marka değil kimin nasıl taktığı..